2040'TA NASIL YAŞAYACAKLAR?

2040 yılında bugün 5 yaşında olanların yaşamı günümüzden çok daha farklı olacak:

1- Onun en iyi arkadaşı en gizli sırlarını saklayan ve bir anlamda akıl hocası işlevi gören tablet bilgisayarı olacak.

2- Hayatındaki hemen her nesne onunla konuşacak ve kendi sesine tepki vermeyen bir nesneyle karşılaştığında ise bir şeylerin ters gittiğini düşünecek.

3- Aynı zamanda onun etrafı çok sayıda bozuk veya kısmen çalışan zımbırtılarla da dolu olacak. Teknoloji sınırlı bir kullanım süresi olacak şekilde tasarlandığından insanların çoğunun evlerindeki raflarında birer süs eşyası veya biblo gibi sergilenen işlevsiz cihazlar olacak.

4- İnternete bağlanabilen giysilerden hiç hoşlanmayacak ve sadece takip edilemeyen sertifikalı giyecekler satın alacaklar. Annesi ve babası çocukken gittiği yerleri sürekli takip ettiğinden, ileride kendisini izleyecek işverenine veya “büyük birader”e karşı da aynı hoşnutsuzluğu sergileyecek.

5- Asla bir araba veya ev sahibi olmayacak.

6- Yediklerinin çoğu kendi metabolizmasına uygun diyete sahip “süper-işlenmiş” gıdalar kategorisinde ve günümüzdekinden çok daha sağlıklı gıdalar olacak. Ancak besin değeri düşük abur cuburlar tüketmeye devam edecekler.

7- Elbiselerinde tükettiği gıdaların gerçek zamanlı analizini yapan sensörler olacak. Bu yüzden sık gittiği restoranların ve hazır yemek yerlerinin hepsine onun beslenme kuralları önceden bildirilecek. Her ne kadar o standart hamburger, pizza, ve tako ısmarladığını sansa da kendisine özel diyetine uygun hazırlanmış gıdalar servis edilecek.

8- 2040 yılında gençler arasında en yaygın sloganlardan biri “Ortak bilgi diye bir şey yoktur” şeklinde olacak. Herkes hiper- bireyselleşmiş kendi hayatını yaşayacak ve çoğu vakada hemen hiç kimsenin kendi yetiştirilme tarzıyla en ufak bir alakası bile kalmayacak.

9- Hayatının hemen her yönüne bir oyunun safhaları gibi bakacak.

10- Kendi teşvik planlarını tutturan, hiçbir toplantısını kaçırmayan ve başarılı olanlar, biriktirilebilir ve sonra tatillere veya tüketici mallarına harcanabilen sosyal kredilerle ödüllendirilecekler.

11- Onun eğitimi de eski tarz üniversite derecelerinin yerini alan oyunlaştırılmış bir kredi sistemiyle desteklenecek.

12- 25 yaşına geldiğinde kolaylıkla yüksek ücretli işler bulmasını sağlayacak üç tane kilit sertifikası olacak.

13- İş piyasası büyük ölçüde kendi başına çalışılan proje tabanlı işlere dönüşecek. Kariyer basamaklarının hem kalitesini hem de istikrarını artırmanın bir yolu olarak aynı zamanda 4 farklı “iş ekibinde” çalışıyor olacak.

14- İş dünyasında kaydettiği başarıların tümü arka planda ekstra primler sunan oyunlaştırılmış bir puanlama sistemiyle değerlendirilecek. Her iş bitirişi otomatikman onun özgeçmişine kaydedilecek.

15- Eski neslin borçlarına ve ulusal planda yığılmış geri ödenemeyen finansal yükümlülüklere burun kıvırarak, iki sanal ülkenin vatandaşı olacak ve bir üçüncü ülke arayışına daha girecek.

16- İlk Mars kolonisinin kurulmasıyla birlikte akranları arasında en çok konuşulanlar arasına oraya gitmek girecek.

17- Pek çoğu bu koloninin Mars’ın ekosistemini nasıl etkileyeceğini tartışıyor olacak. Ancak kendi yaşıtlarının çoğu mevcut olana üzülmek yerine yeni bir ekosistemin kurulmasıyla daha fazla ilgilenecek.

18- Uzay turizmi şimdilik kuluçka aşamasındaki bir endüstri. Ancak onun savunucuları zengin turistlerin ayağını alıştıracak “gözde uygulamayı” bulmakta halen çok zorlanıyor.

19- Onda geleneksek bankalara karşı giderek artan bir güvensizlik duygusu oluşacak ve onların yerine dünyanın herhangi bir yerinden erişim yapabileceği bir dijital cüzdan olan banka-teknolojili cüzdanını kullanmayı tercih edecek.

20- Para birimi olarak geleneksel hükümetlerin kontrol edemediği bir bitcoin türevini kullanacak.

21- 25 yaşına geldiğinde 20 ülkeyi gezmiş ve bu süreçte çeşitli projelerde görev almış olacak. Her gezisi bir iş gezisi ve her tatili bir iş tatili olacak.

22- Sağlık bakımı için neredeyse asla bir doktorla yüz yüze görüşmeyecek, sağlık-teknolojili bir uygulamayla gerçek zamanlı olarak kendi sağlığını kendisi takip edecek ve nadiren gerekecek doktor muayenelerini sanal ortamda yaptıracak.

23- Günümüzde olduğu gibi hayatında müzik önemli bir yer tutacak. Ancak müzik artık yarınların fikir önderlerinin kalplerine ve ruhlarına hitap edecek. Müzik hiç olmadığı kadar üç-boyutlu bir deneyim haline gelerek dinleyicinin ruh haline göre kendini ayarlayabilecek.

24- Beyzbol, hokey, futbol ve basketbol gibi geleneksel sporlar gençler arasında popülerliğini kaybedecek, çünkü onların çok azı video oyunlarının verdiği heyecanı sunabilecek.

25- Yeni tür kumandalarla birlikte video oyunları günümüzdeki becerikli tuşa basma deneyimi olmaktan çıkarak daha çok bir aerobik antrenmanına dönüşecek. 1 milyon dolar ödüllü ve 100 bin kişinin katıldığı video oyunu turnuvaları yaygınlaşacak.

26- Spor ürünlerinde her geçen gün yerçekimi elbiseleri daha büyük bir eğlence kaynağı olacak. “Yerçekimi yarışı”, “yerçekimi topu” ve “yerçekimi müsabakaları” gibi spor dalları deneyimi zenginleştiren geniş ekranlarıyla spor dünyasının hakimi olacak.

27- Sinemaların koltukları aksiyon sahnelerinin holografik olarak 3D yansımasını izleyebilecek şekilde kendi etraflarında dönebilecek.

28- Uzay Yolu dizisinin meşhur holodeck'i uzun yıllar süren geliştirmelerden sonra nihayet gerçek bir eğlence seçeneği haline gelebildiyse de halen çok derme çatma olacak.

29- 80 yaşındaki ihtiyarların 20 yaşındaki gençlerle birlikte yan yana çalışmasına giderek daha sık rastlanılacak bir dünyada “dünyayı değiştirmek” ve “bir fark yaratmak” kavramları çok daha gerçekçi bir anlam kazanacak.

Kaynak: Forbes Türiye