Merhabalar değerli hocam, 21 Aralık-27 Aralık tarihleri arasında yapılacak Türkiye Geneli 1. Derslig Online LGS Denemesinde soru yazarı olarak destek verdiğiniz için teşekkür ederiz. Yayınlarınız ile yüzbinlerce öğrenci LGS’ye hazırlanıyor bu anlamda eğitime verdiğiniz desteklerden ötürü tüm öğrenci ve öğretmenler adına teşekkür ediyoruz.

 

İçinde bulunduğumuz olağanüstü süreç hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

İnsanlık tarihinin başlangıcında nüfus birbirinden bağımsız yani izole idi. Ancak insan hareketliliğinin giderek arttığı günümüzde bölgeler arası iletişimde  ciddi artışlar olduğu görülmektedir.

Daha büyük şehirler, küresel ulaşım ve iletişimin gelişmesi ile artan temas toplumlardaki salgın süreçlerini de kaçınılmaz hale getirdi.

 

İnsanlık tarihi boyunca dünyada bulaşıcı hastalıklar hep var olmuştur ve var olmaya da devam edecek. Bizler kişisel ve çevresel temizliğe dikkat ederek üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeliyiz. Böylece toplum olarak bu olağan üstü süreci en iyi şekilde atlatmış olacağız.

 

 

Uzaktan eğitimde LGS süreci ile ilgili gözünüze çarpan en büyük değişim nedir?

 

Dünyada ve ülkemizde salgının seyrinde yaşanan yükselişten, eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime devam eden öğrenci, öğretmen ve çalışanların etkilenmemesi amacıyla uzaktan eğitime geçildi. Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler kendi hızında eğitim alma fırsatını yakaladı. Derslig gibi yeni nesil eğitim sitesi sayesinde interaktif (etkileşimli) öğrenme modeli daha fazla kullanılmaya başlandı. Bu sayede zaman,mekan ve maliyet en aza indirilerek tasarruf edildi. Öğrencilerimizin tüm enerjisinin sınava kanalize olması sağlanmış oldu.

 

 

Uzaktan eğitim sürecinde kaynak kullanımı ile ilgili tavsiyeleriniz var mı?

 

Derslig'de yer alan alanında uzman öğretmenlerin yazdığı test ve konu anlatımları LGS için bir yol haritası çizmektedir. Hız Yayınları'nın soru bankası ve denemeleri ise yeni müfredata uygun LGS formatına uygun başucu kitabı olabilecek önemli eselerdir. Tüm öğrencilerimize tavsiye ederim.

 

 

Öğrencilerimiz denemeleri kağıt üzerinde çözmeye alışmışken, online denemeler hakkında ne düşünüyorsunuz, öğrencilerimiz bu denemelerden faydalanabilir mi?

 

 

Gelişen internet teknolojisi pek çok alanda çeşitli kolaylıklar sunmaktadır. Eğitim sektöründe de yürütülen işlemleri kolaylaştıran online denemeler mevcuttur.

 

Online test sisteminin avantajları ise, öğrenci kendisine ait kullanıcı adı ile istediği yerde sisteme girerek online test ve deneme sınavına katılabilmektedir. Öğrencilerimize sıkılmadan, yorulmadan, tabletleri ya da bilgisayarları üzerinden kendilerini deneme fırsatı sunmuş oluyoruz.

 

Online deneme sınavları ayrıca, öğrencilerin bilgilerini ölçmeye ve eksiklerini net bir bir şekilde görmesini sağlar. Online deneme sınavları sayesinde sınavlara girecek olan ve aşırı stres yapan öğrenciler her denemede bu streslerini biraz daha aşacaklardır.

 

 

Online denemeler haricinde öğrencilerimiz evlerinde nasıl bir çalışma uygulamalılar?

 

LGS sınavında başarılı olmak için en önemli etkenlerden birisi düzenli çalışmaktır. Düzenli çalışmak için de çalışma planına ihtiyaç vardır.  LGS gibi ciddi bir sınava hazırlık süreci kesinlikle plansız olmamalıdır. Bir plan dahilinde yapılacak günlük konu çalışması ve test çözümü bizi hedefimize hızla yaklaştıracaktır.

 

 

LGS 2021 hakkında öğretmen veya öğrencilerimizle paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

 

Sınav öncesinde ve sonrasında öğrencilerimize tam destek olmalıyız. Bu sınavın başarıya giden yolda birer basamak olduğu her defasında hatırlatmalıyız. Öğretmenler olarak bu güveni öğrencilerimize verebildiğimiz ölçüde onları zihinsel olarak rahatlatmış olacağız.

 

Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimiz için yazmış olduğunuz kitaplar ve online denemeye verdiğiniz emekler için teşekkür ediyoruz.