Bu soru yıllardır tartışılmaktadır. Hatta münazaralarda dâhi yerini almıştır. Kazanan ise her zaman “disiplinli çalışmak” olmuştur. Bu konuda yazılmış güzel bir masal da vardır: “Kaplumbağa ile Tavşanın Yarışı” Muhtemelen bu masalı hatırlarsınız; tavşan kendisine çok güvenmektedir. Kaplumbağayı her durumda geride bırakacağına olan öz güveni nedeniyle, yarışta arayı açtıktan sonra, yolda bir ağacın altında uykuya dalar. Uzunca bir süre de uyanmaz. Kaplumbağa yavaş da gitse sonuçta tavşandan daha önce bitiş çizgisini geçip kupayı almayı hak eder.

Öz güvene sahip olmak iyidir ama öz disiplin her zaman daha üstündür. Kendi kendini disipline edemeyenler, yetenekleri ne kadar üst düzey de olsa hedefine ulaşmakta zorlanırlar. Öz disiplin, başkalarının ne yapmamız gerektiği söylemeden yapmamız gerekenleri kendi irademizle yapma yeteneğidir. Eğer bir hedefiniz varsa buna ulaşmanın tek anahtarı disiplindir. Başarıya ulaşan insanlar, başarının sırrının sıkı çalışmada saklı olduğunu bilir. Biz de yürekten inanırsak bu insanlar arasında olabiliriz. Bunun için neler yapabiliriz :

 

1.    ODAK NOKTASI BELİRLEYİN.

Uzun ve kısa vadeli hedeflerimizi not alarak işe başlamalıyız. Kısa vadeli hedeflerimize ulaştığımızda ise “Tamamlandı!” şeklinde işaretleme yapabiliriz. Bu, hedefe giden yolda bizi güdülemeye yarayacaktır.

 

 

2.     DİKKAT DAĞITICI FAKTÖRLERİ ORTADAN KALDIRIN.

Dikkatinizi dağıtan her şeyi çevrenizden uzaklaştırmaya çalışın. Nasıl ki bir koşucu yarışmaya hazırlanırken ona kilo aldıracak tüm zararlı yiyecekleri etrafından kaldırıyorsa siz de cep telefonunuzu masanızdan uzak tutun. Televizyon ve müzik aletleri sadece mola zamanlarınızda açık kalsın.

 

 

3.      SAĞLIKLI BESLENİN.

Açken kan şekerimiz düşüktür. Bu şekilde beynimiz olması gerekenden daha az çalışır. Sağlıksız beslenme, çalışmalarımızdaki verimliliği düşürür. Düzenli beslenen insanların ise öz disiplin becerileri daha yüksektir. Bundan dolayı hiçbir öğünü atlamadan sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.

 

 

4.     SPOR YAPMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYİN.

Her gün belli aralıklarla kısa yürüyüşler yapmak hayatımızı düzenleme açısından önemlidir. Bu sayede beynimize yeterli oksijen gidecek hem de vücudumuz sağlıklı kalacaktır. Dışarı çıkamadığımız zamanlarda ise basit egzersiz hareketleri yapmak da bize bu katkıyı sunacaktır.

 

 

5.       KALİTELİ UYKUYU İHMAL ETMEYİN.

Çalışmalarımıza konsantre olabilmek ve vücudumuzun dengesini korumak için yeterli uykuya ihtiyacımız vardır. Geceleri aynı saatte uyuyup sabahları da aynı saatte uyanmamız vücudumuzun dengesi için vazgeçilmezdir.

 

 

6.       BİR PROGRAM DAHİLİNDE ÇALIŞIN.

Düzen, öz disiplini sağlama açısından yüksek öneme sahiptir. Sabahları kalktığınızda odanızı düzenlemekle işe başlayabilirsiniz. Ardından masanıza geçip o haftaki çalışma takviminize harfiyen uymalısınız. Kendinize göre yapacağınız program

 

 

7.        SABIRLI OLUN.

Başarı hiçbir zaman tesadüfi değildir. Azimli çalışmanın neticesinde elde edilir. Bu işin başlangıcı ise sabır olmalıdır. Bir denemede veya bir yazılıda düşük not almanız normaldir. Burada önemli olan aylık gelişiminiz olmalıdır. Çözdüğünüz bir denemede bir öncekine göre bir yanlış az ya da bir doğru fazla yapmanız gelişim gösterdiğinizin işaretidir.

 

 

8.       DEĞERİNİZİ BİLİN.

Her şeyden önce değerinizi bilin. En ufak hatanızda kendinizi cezalandırmanız ya da bazı imkanlardan mahrum bırakmanız doğru bir davranış değil. Bazı zamanlar başarılar elde ederken bazı zamanlarda başarısızlık kaçınılmazdır. Bu durumu zamana yayarak daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Netleriniz düştüğünde biraz daha gayret etmeli; netleriniz arttığında ise muhakkak kendinizi ödüllendirmelisiniz. Sonuç olarak; artı ve eksilerimizle birey olarak hepimiz değerliyiz. Bu genel kural, her daim zihninizin bir ucunda yer alsın.