Yıl boyunca hepimiz çok zorlu süreçler geçirdik. Daha önce hiç denenmemiş acaba yapılabilir mi uzaktan eğitim diye düşünülürken yapmak zorunda kaldık. Bu süreçte öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz çok yoruldu. 
Sürece kimi öğrenci adapte olabilirken, kimi öğrenci eğitimden iyice uzaklaştı. Eğitimin yüzyüzeye geçeceği günleri hepimiz hasretle bekliyoruz ancak bir yandan da uzaktan eğitimde anlatılan konulardan sorumluyuz. Bu sebeple gerek öğrenci gerekse veli olarak öğrenme durumlarımızın sorumluluğu size kaldı. Bizler de bunun için yapılabilecekleri sizlerle paylaşmak istedik.

LGS öğrencileri için son bir ayda yapılması gerekenler


1) Güçlü ya da zayıf yanlarınızı mutlaka belirleyin.

  6 dersten oluşan bu sınav sürecinde bir sürü konu ve kazanım öğrendiniz. Kimi konularda iyisiniz kimi konularda    henüz yeterli değil. Geliştirmeniz gerekenleri acilen belilemelisiniz. Peki zayıf yönlerimizi nasıl belirleyebilirsiniz? Öncelikle deneme sınavı çözdüğünüzü varsayarak, deneme sınavlarında oluşan yanlış cevaplarınızı ve boş cevaplarınızı konulara göre ayırmalısınız. Bu konularla ilgili gerek konu anlatım videoları gerekse kazanım soruları çözmelisiniz. Deneme sınavlarının yanı sıra Derslig Pro'da özellik olarak verilen Kazanım Ağaçlarından da faydalanabilirsiniz.

Kazanım Ağacı nedir?

Bir öğrenme süreci sonunda öğrencilerin hangi bilgi ve becerileri edindiklerini ölçmek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Kolay, orta ve zor seviyelerde üçer sorudan oluşan Kazanım Ağacı modeliyle, nokta atışı sorularla öğrencilerin kazanımları edinme becerileri belirlenmiş olmaktadır.

2) Zayıf Yönlerinizi Geliştirin;
Sınavlarda yanlış yaptığınız konunun anlatımlarını mutlaka izleyin, notlar alın. O konu ile ilgili kazanım sorularını da çözmeyi ihmal etmeyin. Derslip Pro'da bulunan interaktif yeni sorularla yeni nesil sorulardaki çözüm stratejilerinizi geliştirin.

3) Deneme sınavlarını periyodik olarak tekrarlayın.

Son bir ayda en azından haftada bir gününüzü deneme sınavına ayırın. Bu deneme sınavları satın aldığınız deneme sınavları olabileceği gibi Derslig ve Denemeol gibi online platformlar üzerinden de olabilir.
Bu süreçte basılı deneme sınavlarının yanında online deneme platformlarını da kullanmanızı önermemin sebebi, hızlı bir şekilde kazanım kazanım analizinizi ve Türkiye Geneli durumunuzu görmenizi sağlamasıdır.

4) Bilemediğiniz soruların çözümlerini mutlaka öğrenin.

Çoğu deneme sınavı ve soru bankasının artık soru çözüm uygulaması mevcut. Bu yüzden bilemediğiniz soruların videolarını mutlaka izleyin. Eğer çözüm videosu yok ya da anlatılan soru çözümü size yeterli gelmediyse, derslig soru cevapta öğretmen ya da öğrenci arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

5) Süreç içerisinde nefes almayı ve kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

Sınavlar ne kadar önemli olsa da ruh sağlığımız ve motivasyonumuz çok önemlidir. Bu anlamda günün belirli bölümünde film izlemeyi, kitap okumayı, arkadaşlarınızla muhabbet etmeyi ve ailenize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Biz Derslig Ailesi olarak senin sınavda elinden geleni yaptığın takdirde başarılı olabileceğini düşünüyoruz.

Bu anlamda, hem her hafta sonu yapacağımız denemelerle, DersligPro ile Soru&cevap bölümünde sana destek olacağız. Son olarak da  Derslig Mağaza'da kullanabileceğiniz bir indirim kodu oluşturduk.

magaza.derslig.com'da yapacağın tüm alışverişlerde sınava kadar geçerli EVDEDENEMEZAMANI koduyla indirimli alışveriş yapabilirsin.