Sadece Bunu Yaparak Hayatınızı Değiştirebilirsiniz!

Çoğu insan hayatını değiştirmek ister. Ancak sadece istemek yetmeyebilir. O zaman hemen şu sonuca varalım: Sadece istemek yeterli olsaydı, herkes birinci olurdu.

Başarılı olmanın onlarca yolu var ve tüm bu yollar hedeflerimize ulaşabilmemizde bir araç, bir yöntem. Şimdi sizlere hayatınızı tümünden değiştirecek bir önerim olacak.

Kitap okuyun!

Durun, hemen modunuzu düşürmeyin. :) Daha önce bu öneriyi onlarca kez aldığınızı biliyorum. Ancak söylemek istediklerim var.

Kitap okumanın; okul, sınav, hayat başarısına etki edecek bir şey olduğunu kimler düşündü?

En basitinden öğrenci olduğumuz için isterseniz kitap okumanın, okul ve sınav odaklı başarıya katkısını ele alalım.

Sınavlarda zaman zaman uzun paragraf sorularıyla karşılaşabiliyoruz ve bazen soruları anlamada güçlük çekiyoruz. Üstelik sadece sözel derslerde değil, sayısal derslerde de uzunca sorularla karşılaşmamız mümkün. Bu yüzden sadece bu tarz sorularda başarı yakalamak için dahi okumaya ihtiyacımız var.

Düzenli Kitap Okuyanlar Sınavlarda Daha Başarılı Oluyor

Düzenli kitap okursak sınav anında dikkat süremiz okumayanlara göre daha yüksek olur.

Bolca kitap okuduğumuzda kelime dağarcığımız epey gelişir, sorularda bunun anlamı nedir diyebileceğimiz sözcük sayısı zamanla sıfıra iner.

Öğrenciler genellikle süre problemi yaşar veya yaşayacağını düşünür. Bu problemi yaşamamızın sebeplerinden biri de düzenli okumalar yapmadığımızdır.

Ne Okumalıyım?

Eğer düzenli okumayan biriyseniz ilk etapta ne okuduğunuzun ve ne kadar okuduğunuzun bir önemi yok. Sizlerden ricam sadece okuyun. Bir süre sonra kendini tarzınızı bulacaksınız ve okumanız gereken kitapları kendiniz belirleyecek düzeye erişeceksiniz.

Kitap Nasıl Okunmalı?

Sadece gözünüzle okumaya çalışın, parmakla kitap okumak ya da sesli kitap okumak her zaman tercih edilmemeli. Bazı uzmanları öğrenci özelinde sesli veya parmakla takip edecek şekilde kitap okumayı önerdiğini biliyorum. Ancak ayrıca bir problemimiz yoksa sadece gözlerle takip yeterli. Ayrıca bu zamanla hızımızı da artıracaktır.

Ortamdaki uyaranları en aza indirin. Özellikle çabucak dikkatimizi dağıtacak şeylerin olduğu ortamlarda kitap okuma süreleri çok aza iniyor. Dikkatinizi odaklamayı öğrenin.

Görsel kapasitenizi yükseltin. Bir kağıda 3,4,5 harfli 20 adet sözcük yazın. Alt alta yazdığınız bu kelimeler üzerinde gözlerinizi 10 saniye gezdirin. Sonrasında bunları ne kadar hatırladığınıza bakın. Düzenli olarak bu alıştırmayı yaptığınızda zihninizin sınırlarına sizler de şaşıracaksınız.

5N1K Hızlı okuma tekniğini uygulayın. Okuduğunuz kitaba; kim, ne , nerede, nasıl, ne zaman sorularını sorarak okuyun. Bu bir gazetecilik tekniğidir. Ve bu teknik okuduğunuz metinleri irdelemenizi sağlar. Çok çok etkili bir çalışmadır.

İz Taşı Koyma Tekniğini deneyin. Bu teknik metni okumadan önce ona kısaca bir göz atmanızla ilgilidir. Başlıklara, alt başlıklara, üst ve alt paragraflara göz atmanız yeterli. Bunu yaptıktan sonra okumaya başladığınızda konuya çok daha etkili bir şekilde hâkim olduğunuzu göreceksiniz.

 

Osman Sarı

Eğitim Koçu