Eveeett bu haftanın konusu uyku düzenimiz arkadaşlar.. Şöyle şahane bir giriş yapalım. Aslında sadece sınav sürecinde değil sağlıklı bir yaşam için her zaman uyku düzenine ihtiyaç vardır. Uyku düzenine sahip olmayanlar bu durumdan her daim olumsuz etkilenir. Peki ne yapacağız?

OLUMSUZ DURUMLARDAN UZAKLAŞIN!

Negatif etkilerden uzak olmak için uyku düzeni oluşturacağız. Uyku düzeni oluşturmak bazı zamanlarda kişileri zorlar. Hele ki bu zamanlar sınava hazırlandığımız zamanlarsa. Öğrenci yoğun stres altındaysa bu durum öğrencide uyku sorununu ortaya çıkarabilir. Bazen de bu durumu gece ders çalışmayı seven öğrencilerde görebilmek mümkün. Eğer öğrenci gece ders çalışmayı alışkanlık haline getirmişse uyku falan hak getire 😊

FİZİKSEL – PSİKOLOJİK DENGE!

Arkadaşlar şunu hiçbir zaman unutmayalım! Uykusuzluk ve stres birbirini her daim tetikleyen iki faktördür. Başarılı olabilmek için de çalışmak kaçınılmazdır. Her daim her çalışma verimli olmayabilir. Çalışmalarımızın verimli olması için öncelikle bizim hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çalışmaya hazır olmamız gerekir. Verimli bir uyku düzeni olmayan öğrenci hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendini toparlayamaz. Dikkat ve konsantrasyon sorunları yaşaması kaçınılmazdır. Öğrenci ne kadar uykusuz ise dersten aldığı verim de o kadar azdır. Düzenli ve kaliteli uyku her zaman zihni ve bedeni dinç tutar. Uykusuzluk sonucu meydana gelen tepkilerdeki dikkatsizlik yalnızca sınav sürecini değil yaşam kalitesini de aşağı çeker.

KENDİNİZİ TANIYIN!

Şunu da söylemeliyim ki sınava hazırlık sürecinde her öğrencinin uyku ihtiyacı farklılık gösterir. Kimi öğrenci daha az uyku uyuyarak daha dinç olurken kimi öğrencinin de uyku ihtiyacı daha fazla olabilir. Öğrenci kendine uygun bir uyku saati aralığı belirlemelidir ve bu aralığın dışına çıkmamak için gayret göstermelidir. Çok az veya çok fazla uyumak sağlıklı değildir. Sınava hazırlanan bir öğrenci günde en az 7-8 saat uyumalıdır. 6 saatin altında ve 8-9 saatin üzerinde uyumamaya için özen göstermelidir. Araştırmalara göre günde 6 saatten az uyumak vücutta kortizol isimli stres hormonunun fazla miktarda salgılanmasına sebep olur. Bu hormon negatif düşünceleri arttıran bir hormondur.  

Her öğrencinin verimli ders çalışma saati farklıdır. Kimi öğrenciler gece ders çalışmaktan daha fazla verim alırken kimi öğrenciler gece ders çalışmakta zorlanabilir. Bu yüzden her öğrenci kendini tanıyarak kendi planını yapmalıdır. Öğrencinin uyku saati ve ders çalışma saati çakışmamalıdır. Öğrenciler tatil günlerinde daha fazla uyuma eğilimi gösterirler. Normal gün ve tatil günü arasında ufak tefek farklılıklar meydana gelebilir ancak tatil gününün tamamını veya büyük bölümünü uyuyarak geçirmek pek de istediğimiz bir şey değil.

Öğrenci her ne kadar gece ders çalışırken verim alıyor olsa da gündüz uyuyup gece uyanık kalmaktan kaçınmak gerekir. Biyolojik saat kavramına uygun olarak hareket etmeliyiz. Gece saatlerinde teknolojik cihazların kullanımına ayrıca dikkat edelim. Unutulmamalıdır ki doğru bir uyku planı öğrencinin güne dinç başlamasını sağlar ve çalışma verimini artırır.

 

Osman Sarı

Eğitim Koçu