Yeni nesil soruları çözmekte hala zorlanıyorum diyenler bu yazı tam da sizler için!

Yeni nesil soruları çözmekte hala sorun yaşayan arkadaşlarım, öncelikle size sormak istediğim bazı sorular var. Geçtiğimiz yıllarda düzenli kitap okudunuz mu, düzenli olarak paragraf soru çözümleri yaptınız mı, bolca hikâye, şiir, metin üzerinden çalışmalar, etkinlikler yaptınız mı?

Bu sorulara cevabınız hayırsa o zaman yeni nesil soruları çözmekte zorlanmanız çok normal. O halde yeni nesil soruları nasıl daha kolay çözebileceğiz, gelin yakından bakalım:

Önce kazanım odaklı sorulardan başlayın.

Öncelikle soru çözümü yapabilmek, test çözebilmek yani bu beceriyi kazanmış olmak önemli. Bu yüzden direkt yeni nesil sorularda başarılı olacağım diye gaza gelmeyin :)

Hayatınızda bazı rutinler olsun.

Düzenli kitap okursanız okuduklarınızı daha kolay anlayabilir, anladıklarınızı daha kolay yorumlayabilir ve sonuçlandırabilirsiniz. Bu yüzden düzenli kitap okumanın yeni nesil soruları anlamada ve yorumlamadaki payı oldukça büyük.

Aynı şekilde paragraf! Paragraf çözmek çok önemli arkadaşlar. Her gün mutlaka özellikle tavsiyem, uyandığınızda her sabah en az 20 paragraf sorusu çözmeniz. Bunu oturtursanız inanın işiniz kolaylaşacak ve eskisi kadar zorlanmayacaksınız. Bizim bu ikisini yapmaya inanılmaz ihtiyacımız var.

Bunun yanında sınıfınız kaç olursa olsun Türkçe dersini sevmeye bakın. :) Bu derste yapılan etkinlikler bazen anlamsız görünüyor olabilir ama soruları anlamada çok önemli.

Sayısal derslerdeki soruların ne söylemek istediğine dikkat edin.

Matematik ve fen derslerinin yeni nesil sorularını çözebilmek için bile Türkçe dersine ait kazanımlara hakim olmamız gerektiğini biliyor muydunuz? Evet, yanlış duyulmadı :) Bu derste ne kadar başarılı olursak sayısal derslerde de başarılı olma ihtimalimiz o kadar artıyor.

Sayısal derslere ait sorulara göz atarken hemen çözüme gitmek yerine önce hikayeyi anlamaya çalışın. Bunu yaptığınızda diğer adımlar kendiliğinden gelecektir.

Not alarak çalışmaya gayret edin.

Bir diğer tavsiyemse yeni nesil soruları çözerken mutlaka sorunun yanına ufak notlar almanız. Eğer minik notlar alırsanız başta ne okuduğunuzu kolayca anımsarsınız ve her defasında başa dönmek zorunda kalmazsınız. Bu da vakit kaybını önler. Son önerim ise yanlışlarınızın peşine düşmeniz. Mutlaka yanlış sorularınızın peşine düşün. Öğretmenlerinize ya da bir bilene sorup yanlış yaptıklarınızın doğrularını öğrenin.

 

Haydi bakalım göreyim sizi!

Eğitim Koçu
Osman Sarı