SON GÜN YAZILI TAKTİKLERİ

Yazılı haftası geldi çattı. Birçok öğrenci arkadaşımın düzenli çalıştığını biliyorum ama bazı arkadaşlarımız çalışmalarını son güne bırakmış olabilir.

Öğrenciyken bizzat uyguladığım bazı taktikleri sizlerle paylaşıyorum. Dikkatle inceleyelim.

 

MUTLAKA SÜRELİ ÇALIŞIN

Yarın bir yazılınız var diyelim, bu belki de iki yazılı da olabilir.  O halde ne yapacağız. Oturum adeta taktik maktik yok felsefisiyle çalışırsanız süreyi etkin kullanamayabilirsiniz. Sizlerden isteğim önce stratejileri belirlemek.

O zaman yapacağımız ilk şey bugün kaç saat çalışabilirim?

Diyelim ki 4 saat çalışabiliyorum. Peki yarın girmem gereken kaç sınav var? Bu da iki olsun.

Zaten 4 saat çalışabileceksem ilk yazılıya iyi hazırlanayım motivasyonuyla 3 saat hazırlanırsak diğerine neredeyse vakit kalmayacak. O halde zaman yönetimi çok önemli.

4 saatlik çalışmamızın 2 saati bir yazılı için, diğer iki saati diğer yazılı saati için ayrılmalı.

 

İSTASYON TEKNİĞİ UYGULAYIN

Diyelim ki bir yazılınız var ve daha önce çalışma şansınız olmadı. O halde yapmanız gereken süreli çalışmak. Her zaman en az 3 oturum önerdiğimi biliyorsunuz artık.

Bu oturumları uygularken her birinde farklı bir görevimiz olduğunu bilmeliyiz. Bu görevlerin ilkini konu anlatımı, ikincisini soru çözümü, üçüncüsünü ise konu tekrarı yaparken aldığınız notları tekrar etme ve bir önceki oturumda çözmüş olduğunuz testlerin yanlış ve boşlarını öğrenmeye ayırmalısınız.

Unutmayalım, kurala sadık kalmak, kısıtlı zamana birçok şeyin sığmasını sağlayacaktır.

ÖZGÜVENLİ OLUN

Özgüven kişinin kendine olan inancıdır. Bu inancı dışa vurduğunuzda başarı kendiliğinden gelir. Sınav kâğıdı ile baş başa kaldığınızda her şeyden evvel büyük bir özgüvene ihtiyacınız var. Bunu yaptığınızda inanın puanlarınızın daha iyi gelme ihtimali yüksek.

Bu yüzden sınav öncesi ilk olarak heyecanınızı dizginleyin. Eğer başa çıkamayacağınızı düşünürseniz o an bir nefes egzersizi yapın ve söylediklerimi anımsamaya çalışın. Tam da o anda gözlerinizi kapatıp şöyle bir dakika kadar nefesinize yoğunlaşın, sakinleşin ve gözlerinizi açtığınızda yeni bir siz ortaya çıkmış olsun.

BİLDİĞİNİZİ GÖSTERİN

Çoğu öğrenci niyeyse bildiklerini kâğıda tümüyle yansıtmaktan çekinir. Ancak yazılılardan yüksek puan aldığımızı göstermek istiyorsak ne biliyorsak bunu yazmamızda fayda var.

Özellikle yorum sorularında biraz da düşünce gücümüzün yardımıyla tabir-i caize Allah ne verdiyse yardırın gitsin :)

Eğitim Koçu Osman Sarı