DERECE YAPTIRACAK YÖNTEM: PEYDİS TAKTİĞİ

Evet arkadaşlar bugün netlerinizi uçuracak 6 önemli taktikten bahsedeceğim. Taktiğimizin ismi P.E.Y.D.İ.S.

Bu altı maddeyi sırasıyla uyguladığınızda başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz. Peki nedir bu PEYDİS? Haydi gelin, birlikte inceleyelim:

1-PROGRAM YAPIN

İlk maddemiz tabi ki bir program yapmak. Program yapmak sadece sınava hazırlanan birinin yaptığı bir şey değildir arkadaşlar. Ülkemizde ve dünyada önde gelen birçok isme baktığımız zaman hepsinin günlük haftalık hatta aylık programlarının olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden program yapmak, düzenli ilerlemek size sadece sınav sürecinde değil hayatınız boyunca hep yardımcı olacaktır. O zaman ne diyoruz? Program yapmak önemli!

2-ERKEN KALKIN

Bir diğer maddemiz ise erken kalkmak. Biraz evvel bahsettiğim gibi. Dünyanın önde gelen, başarılı isimlerinden birkaçını düşünmenizi istiyorum. Bu kişilerin başarılı olmalarını sağlayan şeylerden biri de güne erken başlamalarıdır.

Eğer güne erken başlamayı alışkanlık haline getirirseniz, birçok kişinin bir güne sığdıramadıklarını sizler fazlasıyla yapabilirsiniz. Bunun için sizlere bir önerim var. Zamanının yoğun olduğunu ve birçok şeye yetişemediğini düşünenleriniz varsa okula gitmeden evvelki vakitlerinizde bir şey yapmayı deneyin ve bunu her gün yapın. Kısa bir süre sonra olacakları göreceksiniz.

3-YANLIŞLARINIZI ÖĞRENİN

Diğer madde çözdüğümüz test ve denemelerdeki yanlışlarınızı belirleyip kısa süre içerisinde bu soruların doğrularını öğrenmelisiniz. İlk 48 saat önemli! Yanlışlarımızı öğretmenlerimize sorarak, soru bankalarının var ise videolarından çözümlerine bakarak sorunun doğru cevabını öğrenmeli özümsemeliyiz. Arkamızda çözülmemiş soru bırakmamalıyız. Bu önemli bir ayrıntı, kaçırmayalım.

4-DENEME ÇÖZÜN

Sene başından beri hep söylediğim, en çok söylediğim şeylerden biri de deneme çözmek. Bazı arkadaşlar ısrarla tüm konuların bitmesini bekliyor ve neredeyse Nisan Mayıs’a kadar asla deneme çözmüyor. Sene boyunca bekleyip mayıstan sonra 30 tane deneme çözmenizin pek bir faydası olmayacaktır. Bu durum için önereceğim şey sarmal deneme çözmeniz. İlerlediğiniz yere kadar olan konuları içeren denemeleri çözmek size bir şey kaybettirmeyeceği gibi aksine çok şey katacaktır. Haftada 1-2 deneme çözmenizi öneririm.

5-İKİ TEST PARAGRAF RUTİNİ

Sene başından beri söylediğim şeylerden bir diğeri de her gün mutlaka en az iki test paragraf çözmeniz.

Paragraf sorusu çözmenin sadece Türkçe dersine faydası olduğunu düşünenler çok yanılıyor. Neden mi? Çünkü ne kadar çok paragraf sorusu çözersek matematik, fen ve diğer derslerdeki yeninesil daha iyi anlarız. Paragraf sorusu çözmek anlama, yorumlama yeteneğimizi geliştirmemize yardımcı olur. Unutmayalım arkadaşlar paragraf çözmek hayat kurtarır.

6-MÜCADELE EDİN!

Vazgeçmeden savaşın. Asla pes etmek yok. Mücadeleyi en üst düzeyde tutarak savaşın. Savaşanlar sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz o mutluluğu, huzuru ve sevinci en üst seviyede yaşayacak, ailelerine sevdiklerine, arkadaşlarına herkese gönül rahatlığıyla başarı hikayelerini anlatacaklardır. Neden siz bunlardan biri olmayın?

Bende sizlerin başarı hikayelerinizi dinlemek, okumak için sabırsızlanıyorum. Eğer bu adımları uygularsanız inanın bana başaracaksınız. Güzel haberlerinizi almak dileğiyle..

Eğitim Koçu Osman Sarı