Selammm gençler! Meslek seçimi, hayatımızın en önemli kararlarından biridir. İlkokul ve ortaokul öğrencileri için henüz meslek seçimi dönemi erken olsa da, gelecekte yapacakları işi düşünmeleri ve kendilerini buna göre hazırlamaları gerekmektedir. Bu yazıda, ilkokul ve ortaokul öğrencileri için meslek belirlemeyle ilgili bazı tavsiyeleri ele alacağız.

Kendinizi tanıyın

Kendinizi tanıyarak hangi konularda iyi olduğunuzu, nelerden hoşlandığınızı ve hangi özelliklere sahip olduğunuzu öğrenin. Bu sayede, gelecekte hangi mesleklere uygun olabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Mesela, matematik dersinde başarılıysanız mühendislik, ekonomi, programlama gibi meslekler sizin için uygun olabilir.

Araştırma yapın

Meslekler hakkında araştırma yaparak, ne tür işler yapabileceğinizi, bu işlerin nasıl yapıldığını, hangi eğitimleri almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. İnternet, kitaplar, dergiler, video ve televizyon programları gibi kaynaklardan yararlanarak, farklı meslekler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İş deneyimi edinin

İş deneyimi edinmek, meslek seçimi yaparken oldukça faydalıdır. İlkokul ve ortaokul öğrencileri için staj, iş görüşmeleri veya aile bireylerinin işyerinde çalışmak gibi deneyimler, farklı meslekler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir.

Bu konuda yakın bir tanıdığınızın iş yerinde yaz tatillerinde iş tecrübeleri edinebilirsiniz. Bu sizlere şimdiden tecrübe kazandıracaktır.

İnsanlarla konuşun

Hayalinizdeki meslekleri yapan kişilerle iletişime geçip onlardan meslekleri ile ilgili bilgiler de edinebilirsiniz. Bunları yapan öğrencilerimiz çok daha motivasyon sahibi oluyorlar.

Bunun için örneğin doktor olmak istediğinizi düşünelim. Bir doktor tanıdığınız varsa onunla sohbet edebilirsiniz. Kendisine mail atıp görüşlerini sorabilirsiniz. İnternetten doktorların meslekleri ile ilgili yaptıkları değerlendirmeleri dinleyebilirsiniz.

Yeteneklerinizi geliştirin

Meslek seçimi yaparken sahip olduğunuz yetenekleriniz de önemlidir. Bu yüzden, hangi mesleği seçerseniz seçin, o meslekte başarılı olmanız için gereken yetenekleri geliştirmelisiniz. Örneğin, bir müzisyen olmak istiyorsanız, enstrüman çalmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Hayallerinizi belirleyin

Meslek seçimi yaparken hayallerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Kendinizi hangi işte hayal ediyorsunuz? Hangi mesleği yaparken mutlu olursunuz? Bu soruların cevaplarını bulmak, meslek seçiminiz için size yardımcı olabilir.

Osman Sarı / Eğitim Koçu