Sevgili gençler hepinize selamlar. Bugün mayıs itibari ile karnelere az bir süre kala karne notlarınızı yükseltecek bazı taktikler vermek istiyorum. Haydi gelin, başlayalım:

 

Ders programınızı oluşturun ve buna uyun.

Planlı bir şekilde çalışmak, sınavlara daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olur. Şimdi sizlerden isteğim en azından son yazılılardan muhteşem notlar almak için en azından bu ayı değerlendirelim. Yıl sonu başarı puanlarımızın önemli olduğunu unutmayalım.

Bu konuda daha çok taktiğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, youtube kanalımdaki videolara göz atmayı unutmayın.

Derslerde aktif olun ve öğretmenlerinizle iletişim halinde olun.

Sorularınızı sormaktan çekinmeyin ve ders notlarınızı düzenli bir şekilde kontrol edin. Son aylarda özellikle öğretmenlerinizin gözünde iyi bir izlenim yaratmak alacağınız notlara katkı sağlayabilir. Adeta bölümü geçmek için tüm tuşlara basmalısınız. Bu taktiği unutmayın, hayat kurtarır :)

Konuları anlamak için öğrenme yöntemlerinizi değiştirin.

Örneğin, görsel materyaller, minik kartlar veya özetler kullanabilirsiniz. Bu sizlere sınav hazırlığında her şeyi eğlenceli hale getirecektir.

Arkadaşlarınızla buluşabilir, derslig içeriklerinden tekrarlar yapabilir, güçlendirme merkezini de kullanarak eksiklerinizle ilgili etkili geri dönütler alabilirsiniz. Unutmayın, yapay zeka her şeyi nokta atışı tahmin ediyor :) Burayı kaçırmayın.

Kendinizi motive etmek için kendinize hedefler koyun ve başarılı oldukça ödüllendirin.

Örneğin, belirli bir not aldığınızda kendinize bir ödül verin. Ya da ailenizle bu konu hakkında konuşun belki bir ödül de onlardan gelecektir. Tabii bu işin şakası.. Çalışmayı sadece ödül için yapmamız doğru değil.. Ama bunun hayatımızda olması da problem değil. Çünkü ödüller bizi yolculuğumuzda şevklendirir.

Düzenli aralıklarla mola verin ve dinlenin.

Düzenli aralıklarla dinlenmek, konsantrasyonunuzu artırır ve daha verimli çalışmanıza yardımcı olur. Çalışmalarınıza gömülüp kalmayın. Bazı arkadaşların saatlerce masa başından kalkmadığını biliyorum. Lütfen buna dikkat edelim, oturumlar halinde çalışalım.. Ufak aralar verelim. Bu aralarda da aman ha, telefon, tablet, bilgisayar olmasın. Böyle olduğunda molalar çok daha uzayabiliyor.

 

Sizler hangi taktikleri uygulayacaksınız, onları da ayrıca yazarsanız yorumlarda görmek isterim.

 

Eğitim Koçu / Osman Sarı