Gençler selam. Sadece derslig üyelerine özel gizli mi gizli bilgileri sizlerle paylaşıyorum, hazır olun. :)

Derslig üyelerinden birçok arkadaşımla tanışma fırsatı elde ettim. Sorular birbirine benzer olunca dedim ki madem biz bir aileyiz. O zaman size özel taktikler gelsin.

Gençler, yazılılar yaklaşıyor. Nereden başlayacağım, nasıl olacak diye düşünmenize gerek yok. Formülü veriyorum, toplanın.

Son Gün Çalışmayın

Şimdi önce bi anlaşalım. Sınava son gün çalışılmaz. He diyelim ki son güne kaldık. Ona özel de taktiklerimiz olacak. Bunun için go to my youtube channel. :)

O halde yapmamız gereken bir hafta önceden hazırlıklarımızı başlatmak. Herhangi bir dersin sınavına çalışırken mutlaka üç veya dört ayrı günde bu derse vakit ayırmamız gerekir. Bunun için tabii ki planlama yapmalıyız ve süreyle çalışmalıyız. Bu süre konusuna birazdan değineceğim.

Önce Konu Tekrarı Yapın

Konu tekrarı çok önemli. Birçok arkadaşımızın konu tekrarını nasıl yapacağını bilmediğini duydum. Bu konuda da ayrıca önerilerde bulunacağım tabii ki. Arkadaşlar ister sevin ister sevmeyin. Yazarak öğrenmelisiniz. Yazarak gerçekleştirilen öğrenmeler, okuyarak gerçekleştirilen öğrenmelerden daha etkilidir.  Şahsen tüm eğitim hayatımda not almaya özen gösterdim ve faydasını gördüm.  Ayrıca not almayı alışkanlık haline getiren öğrencilerin LGS puanlarının da almayanlara göre önemli ölçüde yüksek olduğunu gördüm.

Not alırken konu anlatımlı kitaplarınızı, youtube konu anlatımlarını veya derslig interaktif içeriklerini kullanabilirsiniz. Derslig içeriklerindeki videolu her anlatım, konu eksiklerinizde yer alan gerekli bilgileri içerir. Önemli olan ağızdan her çıkanı kelimesi kelimesine yazmak değil, dinlediğiniz içerikten anladıklarınızı kendi cümlelerinizle, size ait olacak şekilde yazıya dökmenizdir. Aman dikkat edin.

40x3 Kuralını Uygulayın

Her yerde söylerim. 40x3 kuralı hayat kurtarır.

40 dakika ders, 10 dakika ara şeklinde 3 ayrı oturum yaptığınız takdirde o güne olan borcunuzu tamamlamış olursunuz. Yazılı haftasında bu süreyi biraz daha artırabilirsiniz. İdeal olan bu süreyi her gün çalışmalarımıza entegre etmemiz.

İlk kırk dakikada konu anlatımı yapabilirsiniz. Bu konuda şiddetle tavsiye ederim ki daha önce çözmüş dahi olsanız interaktif konu içeriklerini çözmeliyiz. Tamamlanma oranını ve başarı oranı yüzdelerimizi olabildiğince yukarda tutmamız gerekiyor. Yazılılara hazırlıkta özellikle konu anlatımları ihtiyacınızı karşılarken interaktif içeriklerin tümünü gözden geçirmelisiniz.

İkinci kırk dakikada soru çözümü yapabilirsiniz. Bunu soru bankalarınızdan, MEB sorularından, derslig online testlerinden yapabilirsiniz.

Son 40 dakikada ise gün boyu yaptığınız çalışmalardaki hatalarınızı öğrenme vaktiniz. Buna güzelce vakit ayırın. Çünkü sınavda 100 puan almanın yolu buradan geçiyor.

 

 

Soru Çözümü Konu Öğretir

Gençler yazılı dönemlerinde soru çözümlerine ara veriyormuşsunuz, duydum. :)

Unutmayın, soru çözümü de konu öğretir. Özellikle yanlışlarınızı anlamak için çaba sarf ettiğinizde bambaşka şeyler olacağını göreceksiniz. Bir de hiiç bilmediklerinize denk gelirseniz bunu da defterinizin bilmediğiniz şeyler bölümüne kaydedebilirsiniz.

Tüm bunları yaparsanız gerçek bir pro olacaksınız demektir.

Kolaylıklar dilerim. :)

Osman Sarı.