Derslig Pro Sayesinde 10. Sınıf Konularını Sıkılmadan Öğren
Derslig, alanında uzman eğitimciler tarafından geliştirilmiş , Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun olarak hazırlanmış içerikleri barındıran interaktif bir online eğitim platformudur. Derslig’de 10. sınıf öğrenciler, konu anlatımları, konu tamamlama testleri, ÖSYM tarzı sorular ve deneme sınavları gibi zengin içeriklerle akademik olarak desteklenir.
Konu Anlatımı
412
Konu Anlatımı
İnteraktif Etkinlik
6900
İnteraktif Etkinlik
İnteraktif Yeni Nesil Soru
678
İnteraktif Yeni Nesil Soru
Video Çözümlü Yeni Nesil Soru
4180
Video Çözümlü Yeni Nesil Soru
Konu Tarama Sınavı
61
Konu Tarama Sınavı
İnteraktif Yazılılar
36
İnteraktif Yazılılar
Türkiye Geneli Online Deneme
6
Türkiye Geneli Online Deneme
İnternet bağlantısı olan her cihazdan sınırsız erişim sağlayabilirsin!
Yapay Zeka Destekli Güçlendirme Merkezi
Ek Kurulum Gerektirmez

10. Sınıf Eğitim Paketlerimiz

10. SINIF + 11. SINIF
15 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
166
(12 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺2241
(Tek çekime özel %10 indirim)
10. SINIF + 11. SINIF
12 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
180
(12 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺1944
(Tek çekime özel %10 indirim)
10. SINIF
3 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
430
(3 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺1290
10. SINIF
1 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
599
İnteraktif Konu Anlatımları
Derslig’in interaktif video konu anlatımları, öğrencilere ders çalışma süreçlerinde etkili bir destek sunuyor. İstediğiniz zaman ve her yerden erişebileceğiniz bu içeriklerle konuları kolayca pekiştirebilir ve eksik olduğunuz kazanımları tekrar edebilirsiniz. Geleneksel video konu anlatımlarından farklı olarak, Derslig’in interaktif videoları öğrencilere anlık geri bildirimler sunarak konuları daha etkili bir şekilde öğrenmelerini sağlar. Her tamamladığınız içerik ve doğru cevap için kazandığınız puanlarla motivasyonunuzu artırarak liglerde yükselirsiniz. Uzman öğretmenler tarafından hazırlanan ve MEB müfredatına uygun olan interaktif konu anlatımları, size akıcı bir şekilde bilgi aktarımı yaparak tam öğrenmeyi sağlar. YKS hazırlığı yapan veya okul yazılı sınavlarına hazırlık sürecinde olan öğrenciler, Derslig’in interaktif video konu anlatımlarını tercih ederek sınav netlerini ve ders başarılarını artırabilirler.
6180 dk
Konu Anlatımı Süresi
412 video
Animasyonlu Video Sayısı
Video İçi Sorular
Derslig’de öğrenme deneyimini daha etkili ve etkileşimli hale getirmek için konu anlatım videolarımızda yer alan video içi sorular, öğrencilerin pasif dinleyici konumundan çıkarak aktif bir şekilde sürece dahil olmalarını sağlar. Henüz bilgiler taze iken ekrana gelen sorular, konunun anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol etmenize yardımcı olur. Bu interaktif öğrenme aracı sayesinde öğrenciler, konu anlatımı esnasında ekrana gelen sorulara yanıt vererek hem öğrenme sürecine bizzat katılırlar hem de kalıcı öğrenmeyi yüksek oranda sağlanmış olur. Konu anlatım süreçlerini interaktif hale getiren video içi sorular sayesinde konu içerisindeki kazanımlarda öğrencinin kendisi de soru çözdüğü ve sorunun doğru cevabını anladığı için tekrar yapmaya gerek kalmadan öğrenme süreci tamamlanmış olur. Konularınızı Derslig üzerinden çalışıp karşınıza çıkan sorulara cevap verip platformun sunduğu faydayı siz de tecrübe edebilirsiniz.
606 video
Video İçi Soru Sayısı
Güçlendirme Merkezi
Derslig üzerinden çözülen deneme sınavları, KDS ve KTT’lerin sonuçlarını analiz eden yapay zeka, öğrencilerin eksik konu ve kazanımlarını belirler, bu konuların önceliklendirmesini yapar. Belirlenen konu ve kazanımlardaki başarı yüzdesine göre öğrencilere bazı görevler oluşturur. Her deneme sonrası oluşturulan görevlerin tamamı bir program olarak öğrenciye sunulur. Güçlendirme Merkezi sayfasındaki kişiselleştirilmiş program tamamlandığında öğrencinin çözdüğü sınavdaki puanlarının ne kadar artacağı belirtilir ve çalışma performansına göre başarı rozetleri açılır. “Konu eksiklerimi kısa sürede nasıl tamamlarım” diye düşünüyorsanız, güçlendirme merkezi sayesinde konu eksiklerini anlaşılır şekilde görüp yaptığınız netlerde hızlı bir artış sağlayabilirsiniz.
ÖSYM Tarzı Sorular
Derslig platformu, üniversite sınavında başarıyı artırmak ve ÖSYM’nin soru mantığına öğrencileri alıştırmak amacıyla 9. sınıftan itibaren sınav tarzı sorularla desteklenmiştir. Öğrenciler, konuların temel bilgilerini öğrendikten sonra öğrenme testlerini tamamlarlar ve en sonunda konudaki kazanımları içeren ÖSYM tarzı sorularla karşılaşırlar. Bu sorular, adayların sınavlara daha donanımlı hazırlanmalarına yardımcı olurken, ÖSYM’nin kullandığı kalıpları, dil ve üslubu etraflıca analiz etme olanağı sağlar. Derslig platformundaki bu sorular, konuların anlaşılmasını ve öğrenilen bilgilerin yorumlanmasını desteklemek amacıyla lise seviyesinde her sınıfta öğrencilere sunulur.
Deneme Sınavları
Derslig’deki deneme sınavları, öğrencilere bilgi ölçümünün ötesinde zaman yönetimi, kaygı ve stresin üstesinden gelme becerilerini geliştirme imkanı da sunmakta. KDS, KTT ve genel katılımlı kurumsal deneme sınavları, öğrencilere eksik konularını görmelerini ve yeni nesil soru tiplerine alışmalarını sağlıyor. Yapay zeka destekli güçlendirme merkezi ile bireyselleştirilmiş öğrenme programlarına erişim imkanı sunan deneme sınavları, aynı zamanda öğrenciler arasında rekabeti de teşvik ederek sınav hazırlığının en önemli bileşeni olan motivasyonu artırıyor. ÖSYM tarzı sorularla uzman eğitimcilerin özenle hazırladıkları Derslig deneme sınavları sayesine siz de hayalinizdeki üniversiteyi yıl kaybı yaşamadan kazanabilirsiniz.
15 deneme
Deneme Sınavı Sayısı
İnteraktif Yazılılar
Derslig Pro sayesinde okullardaki yazılı sınavlara hazırlanmak artık çok kolay. Yazılı sınavlara hazırlanırken öncelikle Derslig interaktif konu anlatımlarını çalışıp kavratıcı testleri de çözmenizi tavsiye ediyoruz. Derslig kullanıcılarına özel olarak okul derslerindeki başarıyı artırmak amacıyla hazırlanan interaktif yazılılar, yazılı sınavlardan beklediğiniz notları almanızda son derece etkili olacaktır. Alanında uzman eğitmenler tarafından MEB müfredatına %100 uyumlu şekilde kolay, orta ve zor seviyelerinde hazırlanan interaktif yazılılar; sürükle bırak, boşluk doldurma ve çoktan seçmeli sorulardan oluşmakta. Yazılılar 100 puan üzerinden değerlendirilir ve yanlış cevapladığınız soruları yazılı simülasyonu uygulandıktan sonra düzeltme şansınız olur. Derslig PRO kullanıcılarının ÜCRETSİZ olarak erişebildiği interaktif yazılı modülümüz sayesinde sınıfın en başarılı öğrencileri arasına siz de gireceksiniz.
36 yazılı
İnteraktif Yazılı Sayısı
Ligler
Ders çalışma motivasyonunu artırmak ve rekabet ortamı oluşturmak amacıyla Derslig’de oyunlaştırılmış bir lig sistemi bulunmakta. Öğrencinin bulunduğu sınıf seviyesine göre Çaylak, Süper ve Şampiyonlar ligi olmak üzere 3 lig mevcut. Sorulara doğru cevap verdiğinizde, deneme çözdüğünüzde ve sunulan diğer içeriklerden tükettiğinizde puan kazanıp liglerde seviye atlayabilirsiniz. Liglerdeki sıralamalar aylık ve tüm zamanlar olarak değişmekte. Aylık bazda ilk 10’a giren öğrenciler özel lig rozetleri kazanırken, okullar arası ligde Türkiye birincisi olan okula da kupa gönderilir. Ligler sayesinde öğrenciler hem bireysel hem de okul bazında heyecan verici bir rekabet deneyimi yaşarlar.
3 lig
Toplam Lig Sayısı
İnteraktif Etkinlikler
Konuların akılda kalıcı hale getirilmesi ve unutulan bilgi sayısını en aza indirmek amacıyla Derslig’de konu anlatımları ile aynı konumda belirli bir sıra ile öğrencilere sunulan çok sayıda interaktif etkinlik bulunmaktadır. Bilgiler henüz sıcak iken bol miktarda soru ile pratik yapılması tam öğrenmenin gerçekleşmesi ve bilgilerin unutulmaması için son derece önemlidir. İnteraktif etkinlikler, öğrencilere yapamadıkları konularla ilgili geri bildirimler ve çözüm yolları sunarak öğrenme sürecini destekler. Sürükle bırak ve boşluk doldurma gibi oyunlaştırılmış içerikler, öğrencilerin sıkılmadan ve eğlenerek konuları öğrenmelerini sağlamak için özenle tasarlanmıştır.
touch--interaction
5356 etkinlik
Toplam İnteraktif Etkinlik Sayısı
İstatistikler
Derslig platformunda, her öğrencinin yaptığı etkinlikler kayıt altına alınır ve İstatistikler sayfasında size özel bir rapor halinde sunulur. Burada, hangi derslerde ne kadar süre harcadığınızı, toplamda kaç soru çözdüğünüzü, derslerin konularına göre tamamlanma ve başarı oranlarınızı detaylı olarak görebilirsiniz. Ayrıca, haftalık değerlendirme raporları, deneme sınavı sonuçları, lig durumu ve genel puanlar gibi önemli bilgilere de kolayca erişebilirsiniz. İstatistikler sayfası, çalışmalarınızı toplu olarak izleyebileceğiniz ve kendinizi motive edebileceğiniz bir alan olarak tasarlanmıştır. Grafikler ve tablolarla desteklenen istatistikler, ders çalışma motivasyonunuzu artıracaktır.
Eğitici Oyunlar
Ders çalışırken çok sıkılıyorum, keşke dersler biraz daha eğlenceli olsa diye düşünüyorsanız öğrenme sürecini eğlenceli bir deneyime dönüştüren eğitici oyunlar sayfamızı mutlaka ziyaret etmelisiniz . Her yaş ve seviyeye uygun oyun seçenekleri ile öğrenme sürecinizi daha etkileşimli ve rekabetçi hale getirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Derslig öğrencilere, sadece bilgi değil, aynı zamanda keyif dolu bir öğrenme serüveni de sunar!
8 oyun
Toplam Oyun Sayısı
Yeni Nesil Sorular İçeren Testler
Derslig platformunda, yeni nesil soruların yoğun olduğu tamamlama ve tekrar testleri bulunmaktadır. Bu testler, öğrencilere sadece konuları öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda okuduğunu anlama, yorumlama ve uygulama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Sorular, uzun metinler ve görsellerle desteklenerek, öğrencilere gerçek sınav deneyimine daha yakın bir hazırlık sunar. Her soru için çözüm videoları ve ipuçları da mevcuttur, bu da öğrencilerin doğru stratejiler geliştirip sınavda başarılı olma şansını artırır.
Soru & Cevap Sayfası
Ders çalışırken takıldığınız bir konu var ve hem hızlı hem de doğru bir çözüme ihtiyacınız varsa Derslig Soru&Cevap modülü tam size göre! Derslig Soru&Cevap ile: Tüm derslerden soru sorabilir ve dakikalar içinde cevap alabilirsiniz. Sorularını yazılı veya görsel olarak sorabilir, çözümü daha kolay anlayabilirsin. Deneyimli öğretmenler ve liseli öğrenciler tarafından verilen cevaplar arasından en doğrusunu seçebilir, doğru cevap veren kullanıcılara puan vererek platformdaki etkileşime katkıda bulunabilirsiniz. Liderlik tablosunu takip ederek en bilgili kullanıcıları görebilirsiniz.
Çalışma Odası
Çalışma Odaları, öğrencilere düzenli çalışma alışkanlığı kazandırmak ve etkili zaman yönetimi becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir özelliktir. Bu modül, dersler dışında da verimli çalışmayı teşvik etmek amacıyla geliştirilmiştir. Zaman yönetimi becerilerini artırmaya yönelik olarak puan sistemiyle desteklenmiş oyunlaştırılmış bir yapıya sahiptir. Test kitaplarından soru çözerken veya kitap okurken bu özelliği kullanabilirsiniz. Çalışma süresi boyunca kazandığınız puanları toplamak için ’puan topla’ butonunu kullanmayı unutmayın :)
Kullanıcı Geçmişi
Derslig’de yaptığınız her etkinliğin zamanı, başarı oranı ve puanı detaylı bir şekilde kaydedilir. İçerikleri ne kadar sürede tamamladığınızı veya hangi başarı oranlarına ulaştığınızı öğrenmek isterseniz, kullanıcı geçmişi menüsüne tıklayarak bu bilgilere hızlıca erişebilirsiniz. Bu özellik sayesinde, geçmiş çalışmalarınıza dönüp "Şu konuyu ne zaman çalışmıştım?" ya da "Dün hangi konulara odaklanmıştım?" gibi soruların yanıtlarını kolaylıkla bulabilir, önceki başarılarınızı gözden geçirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Bizim hakkımızda ne diyorlar?

Hem YKS'ye hazırlanabiliyor hem de 10.sınıf derslerime odaklanabiliyorum. Artık anlamadığım tüm konuları Derslig'te dinliyor ve sonra pekiştirici sorular çözüyorum. Çok memnunum!

Melike Küçükyalçın
10. Sınıf Öğrencisi
Derslig ile çok uzun zaman önce öğretmenimin vasıtasıyla tanıştım. O günden beri hiç bırakmadan kullanmaya devam ettim. Benim için ders çalışmak Derslig'te olmak demek. Hem çok keyifli hem de çok verimli oluyor. Ben çok memnunum. Bence tüm öğrenciler Derslig kullanmalı.

İsmail Efe
10. Sınıf Öğrencisi
Çok iyi bir platform. Acayip iyi ders anlatıyor. Sınıfça Derslig fanıyız :D Hem çok eğlenceli hem de çok verimli oluyor. Harikasın Derslig!

Minecraft Adamı
10. Sınıf Öğrencisi
Platformu herkese tavsiye ediyorum. 10000 yıldız versem az gelir! Okulda anlamadığım tüm konuları Derslig'ten izleyerek öğreniyorum. Şimdiden YKS'ye hazırlanmaya başlamak için beni oldukça motive eden bir platform . Ders çalışmayı sevmiyorsanız, sevmek için Derslig'i denemelisiniz.

Mihran Deniz Ballı
10. Sınıf Öğrencisi
Nitelikli eğitim içerikleri ile hem öğrencilere hem de öğretmenlere fayda sağlayan, başarılı bir akıllı eğitim platformu 👏💯 Her öğrenciye tavsiye ediyorum!

Berrin Atasoy
10. Sınıf Öğrenci Velisi

10. Sınıf Dersleri

10. sınıf matematik dersinde, temel cebir kavramlarından geometriye, trigonometriden istatistik ve olasılığa kadar geniş bir yelpazede müfredat uyumlu içerikler bulunmaktadır. Derslig’de her bir konu, uzman matematik öğretmenleri tarafından hazırlanan interaktif konu anlatım videoları ve konu tarama testleri ile desteklenir. Derslig’in etkileşimli yapısı sayesinde öğrenciler, matematiksel kavramları daha iyi anlar, problem çözme becerilerini geliştirir ve hızlı, doğru hesap yapma yeteneği kazanırlar. 10 sınıf TYT ve AYT sınavlarında çıkan konuları da kapsadığı için sağlam bir temel oluşturarak ilerlemek oldukça önemlidir.

Sayma ve Olasılık
 • Modül 1: Sayma
 • Modül 2: Faktöriyel (Çarpansal)
 • Modül 3: Tekrarlı Permütasyon
 • Modül 4: Kombinasyon (Seçme)
 • Modül 5: Doğru Sayısı
 • Modül 6: Pascal Üçgeni ve Binom Açılımı
 • Modül 7: Basit Olasılık
 • Modül 8: Olasılık
Fonksiyonlar
 • Modül 9: Fonksiyon
 • Modül 10: Fonksiyonlarla İlgili Problemler
 • Modül 11: Fonksiyon Türleri
 • Modül 12: Tek-Çift Fonksiyon
 • Modül 13: Fonksiyonun Grafiği
 • Modül 14: Birebir ve Örten Olma Şartı
 • Modül 15: Fonksiyonların Tersi
 • Modül 16: Fonksiyon ile Tersinin Bileşkesi
Polinomlar
 • Modül 17: Polinom
 • Modül 18: Polinomlarda Toplama ve Çıkarma
 • Modül 19: Polinomlarda Bölme
 • Modül 20: Çarpanlara Ayırma
İkinci Dereceden Denklemler
 • Modül 21: İkinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklem
 • Modül 22: Diskriminant
 • Modül 23: Karmaşık Sayılar
 • Modül 24: Denklemin Kökleri İle Katsayıları Arasındaki Bağıntılar
Dörtgenler ve Çokgenler
 • Modül 25: Çokgen
 • Modül 26: Dörtgenler - I
 • Modül 27: Dörtgenler - II
 • Modül 28: Deltoid
 • Modül 29: Yamuk - I
 • Modül 30: Yamuk - II
 • Modül 31: Paralelkenar - I
 • Modül 32: Paralelkenar - II
 • Modül 33: Eşkenar Dörtgen
 • Modül 34: Dikdörtgen - I
 • Modül 35: Dikdörtgen - II
 • Modül 36: Kare - 1
 • Modül 37: Kare - 2
Uzay Geometri
 • Modül 38: Prizma
 • Modül 39: Dik Prizmanın Hacmi
 • Modül 40: Piramit
Derslig ile 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersine adım atarken, uzman öğretmenler tarafından hazırlanan özel içeriklerle edebiyatın ve dil bilgisinin keyfini çıkaracaksınız. Sizi bekleyen avantajlar arasında ünite bazında ayrılmış içerikler, zengin görsel ve işitsel materyallerle desteklenmiş ders içerikleri, etkileşimli etkinlikler, öğrenmeyi teşvik eden tasarım anlayışı ve güncel soru havuzları bulunmaktadır. Derslig’in sunduğu zengin içeriklerle edebiyat ve dil bilgisinin ezberden öte, gerçek anlamda öğrenilmesini sağlıyoruz. Edebiyatın farklı türleri olan hikaye, roman, tiyatro, şiir gibi konularla birlikte dil bilgisi, anlatım teknikleri ve söylem türleri gibi temel konuları kapsayan müfredatımız, öğrencilere kapsamlı bir öğrenme deneyimi sunmaktadır.

Giriş
 • Modül 1: Edebiyatın Tarih ve Din ile İlişkisi
 • Modül 2: Türkçenin Tarihi Gelişimi
Hikaye
 • Modül 3: Dede Korkut Hikayeleri
 • Modül 4: Halk Hikayesi
 • Modül 5: Mesnevi
 • Modül 6: Tanzimat Hikayesi
 • Modül 7: Milli Edebiyat Dönemi Hikayesi
Fiilimsi
 • Modül 8: Fiilimsi
Şiir
 • Modül 9: İslamiyet Öncesi ve Geçiş Dönemi Eserleri
 • Modül 10: Söz Sanatları
 • Modül 11: Halk Şiiri
 • Modül 12: Divan Şiiri
İsim Tamlamaları
 • Modül 13: İsim Tamlamaları
Destan-Efsane
 • Modül 14: Destan
 • Modül 15: İslamiyet Öncesi Türk Destanları
Sıfat Tamlaması
 • Modül 16: Sıfat Tamlamaları
Roman
 • Modül 17: Roman
 • Modül 18: Tanzimat Romanı
 • Modül 19: Servetifünun Romanı
 • Modül 20: Milli Edebiyat Romanı
 • Modül 21: Dünya Edebiyatının Romanları
Cümle Türleri
 • Modül 22: Cümle Türleri
Tiyatro
 • Modül 23: Geleneksel Türk Tiyatrosu
 • Modül 24: Orta Oyunu
 • Modül 25: Modern Türk Tiyatrosu
 • Modül 26: Dünya Tiyatrosu
Anı(Hatıra)
 • Modül 27: Servetifünun Dönemi
 • Modül 28: Cumhuriyet Dönemi
Haber Metni
 • Modül 29: Haber Metni-1
 • Modül 30: Haber Metni-2
Gezi Yazısı
 • Modül 31: Divan Edebiyatında Gezi Yazısı
 • Modül 32: Cumhuriyet Dönemi Gezi Yazısı
Derslig ile 10. sınıf fizik dersine interaktif ve sürükleyici bir giriş yapmaya hazır olun! Alanında uzman Derslig öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan özel içeriklerimizle fiziğin gizemlerini keşfederken bilime olan ilginizi de artıracaksınız. Video anlatımlar ve interaktif etkinlikler ile ısı ve ısınma, ışık ve görme, elektrik, mıknatıs ve manyetizma gibi temel fiziksel olguları derinlemesine anlayacak ve günlük yaşamda nasıl uygulandıklarını keşfedeceksiniz. Derslig’in sunduğu kalıcı öğrenme deneyimi ile 10. sınıf fizik müfredatını sağlam bir şekilde kavrayacak ve üniversite sınavlarında da başarı elde edeceksiniz.

Elektrik ve Manyetizma
 • Modül 1: Elektrik Akımı
 • Modül 2: Dirençlerin Seri Bağlanması
 • Modül 3: Üreteçler
 • Modül 4: Elektrik Enerjisi ve Elektriksel Güç
 • Modül 5: Mıknatıs ve Manyetik Alan
 • Modül 6: Akımın Manyetik Etkisi
 • Modül 7: Dünya’nın Manyetik Alanı
Basınç ve Kaldırma Kuvveti
 • Modül 8: Basınç ve Basınç Kuvveti
 • Modül 9: Durgun Sıvıların Basıncı
 • Modül 10: Gaz Basıncı
 • Modül 11: Akışkanların Akış Sürati ile Akışkan Basıncı
 • Modül 12: Kaldırma Kuvveti
 • Modül 13: Kapların Kütlelerindeki Değişme
Dalgalar
 • Modül 14: Titreşim Hareketi ve Dalga
 • Modül 15: Yay Dalgaları
 • Modül 16: Su Dalgası-I
 • Modül 17: Su Dalgası-II
 • Modül 18: Ses Dalgası
 • Modül 19: Deprem Dalgası
Optik
 • Modül 20: Işığın Davranış Modelleri
 • Modül 21: Saydam, Yarı Saydam ve Saydam Olmayan Maddeler
 • Modül 22: Yansıma
 • Modül 23: Düzlem Ayna
 • Modül 24: Küresel Aynalar
 • Modül 25: Kırılma
 • Modül 26: Kırılma ve Tam Yansıma
 • Modül 27: Merceklerin Özellikleri ve Mercek Çeşitleri
 • Modül 28: Kalın Kenarlı Mercekte Görüntü ve Özellikleri
 • Modül 29: Prizmalar
 • Modül 30: Cisimlerin Renkli Görülmesinin Sebepleri
Derslig ile 10. sınıf kimya dersine interaktif ve sürükleyici bir giriş yapmaya hazır olun! Alanında uzman Derslig öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan içerikler sayesinde kimyanın gizemlerini keşfederken bilime olan ilginizi de artıracaksınız. Video anlatımlar ve interaktif etkinlikler ile çözeltiler, kimyasal denge, gazlar, kimyasal bağlar, organik kimya gibi temel kimya kavramlarını derinlemesine anlayacak ve günlük yaşamda nasıl uygulandıklarını keşfedeceksiniz. Derslig’in sunduğu kalıcı öğrenme deneyimi ile 10. sınıf kimya müfredatını sağlam bir şekilde kavrayacak ve YKS sınavı kimya dersi konularını eksiksiz öğrenebileceksiniz.

Kimyanın Temel Kanunları ve Kimyasal Hesaplamalar
 • Modül 1: Kimyanın Temel Kanunları
 • Modül 2: Mol Kavramı
 • Modül 3: Mol-Kütle Hesaplamaları
 • Modül 4: Mol-Kütle-Tanecik Hesaplamaları
 • Modül 5: Kimyasal Tepkimeler
 • Modül 6: Kimyasal Tepkime Türleri - 1
 • Modül 7: Kimyasal Tepkime Türleri - 2
 • Modül 8: Molekül Sayısı Hesaplamaları
 • Modül 9: Kimyasal Tepkimelerde Hesaplamalar
 • Modül 10: Sınırlayıcı Bileşen Hesaplamaları
Karışımlar
 • Modül 11: Madde ve Sınıflandırılması
 • Modül 12: Karışımların Sınıflandırılması
 • Modül 13: Çözelti ve Çözünürlük
 • Modül 14: Karışım Soruları
 • Modül 15: Çözeltilerin Derişime Bağlı (Koligatif) Özellikleri
 • Modül 16: Ayırma ve Saflaştırma Teknikleri 1
 • Modül 17: Ayırma ve Saflaştırma Teknikleri 2
Asitler, Bazlar, Tuzlar
 • Modül 18: Asitler ve Bazlar
 • Modül 19: Asit-Baz Tepkimeleri - I
 • Modül 20: Asit-Baz Tepkimeleri - II
 • Modül 21: Hayatımızda Asitler ve Bazlar
 • Modül 22: Sağlık ve Güvenlik Önlemleri
Kimya Her Yerde
 • Modül 23: Yaygın Günlük Hayat Kimyasalları
 • Modül 24: Polimerlerin Olumlu ve Olumsuz Özellikleri
Derslig ile 10. sınıf Biyoloji dersine interaktif bir giriş yapın! Canlıların gizemlerini keşfederken bilime olan ilginizi artırın. Hücre, metabolizma, genetik, evrim, ekoloji gibi temel biyoloji kavramlarını interaktif etkinlikler ve video anlatımlar ile derinlemesine anlayacak, bu kavramların günlük yaşamdaki uygulamalarını keşfedeceksiniz. Derslig’in sunmuş olduğu kalıcı öğrenme deneyimi ile 10. sınıf biyoloji müfredatını güçlü bir şekilde kavrayacak ve biyoloji konusunda merakınızı artıracaksınız.

Hücre Bölünmeleri
 • Modül 1: Hücre Bölünmeleri
 • Modül 2: Mitotik Evre
 • Modül 3: Metafaz, Anafaz, Telofaz
 • Modül 4: Sitokinez (Sitoplazma Bölünmesi)
 • Modül 5: Eşeysiz Üreme
 • Modül 6: Vejetatif Üreme
 • Modül 7: Rejenerasyonla Üreme
 • Modül 8: Mayoz ve Eşeyli Üreme
 • Modül 9: Mayoz 1
 • Modül 10: Mayoz 2
 • Modül 11: Mayoz 1 ve Mayoz 2 Evrelerinin Karşılaştırılması
 • Modül 12: Eşeyli Üreme
Kalıtımın Genel İlkeleri
 • Modül 13: Kalıtımın Genel Esasları
 • Modül 14: Mendel İlkeleri ve Uygulamaları
 • Modül 15: Monohibrit Çaprazlama
 • Modül 16: Dihibrit Çaprazlama
 • Modül 17: Kontrol Çaprazlaması
 • Modül 18: Çok Alellilik
 • Modül 19: Eşey Tayini
Ekosistem Ekolojisi ve Güncel Çevre Sorunları
 • Modül 20: Ekosistem Ekolojisi
 • Modül 21: Ekosistemin Canlı ve Cansız Bileşenleri
 • Modül 22: Ekosistemin Canlı (Biyotik) Faktörleri
 • Modül 23: Ekosistemde Madde ve Enerji Akışı
 • Modül 24: Madde Döngüleri ve Hayatın Sürdürülebilirliği
 • Modül 25: Güncel Çevre Sorunları ve İnsan
 • Modül 26: Su Kirliliği
 • Modül 27: Doğal Hayat Alanlarının Tahrip Edilmesi
 • Modül 28: Doğal Kaynaklar ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması
Derslig ile 10. sınıf Tarih dersine katılım, interaktif anlatımlar ve zengin içeriklerle birleşerek öğrencilere etkileşimli bir öğrenme deneyimi sunmaktadır. Ders içerikleri, konu anlatımları ve interaktif etkinlikler, uzman Derslig öğretmenleri tarafından hazırlanmıştır. Platformun sunduğu video anlatımlar ve interaktif etkinliklerle Türk Kurtuluş Savaşı, Atatürk İlkeleri, Türkiye Cumhuriyeti tarihi, Avrupa tarihi ve Dünya tarihi gibi temel tarih kavramlarına derinlemesine hakim olacak ve bu kavramların günümüz dünyasına olan etkilerini keşfedeceksiniz. Derslig’in sunduğu akıllı geri bildirimlerle 10. sınıf tarih müfredatını güçlü bir şekilde öğrenerek, üniversite sınavlarına hazır olacaksınız.

Yerleşme ve Devletleşme Sürecinde Selçuklu Türkiyesi
 • Modül 1: 1072 - 1308 Yılları Arasındaki Başlıca Siyasi Gelişmeler
 • Modül 2: Anadolu'da Selçuklu Bizans Mücadelesi
 • Modül 3: Haçlı Seferleri (1096-1270)
 • Modül 4: Türkiye Selçuklu - Moğol Mücadelesi
Beylikten Devlete Osmanlı Siyaseti
 • Modül 5 : Aşiretten Beyliğe
 • Modül 6 : Osmanlı - Bizans İlişkileri
 • Modül 7 : Rumeli’de Genişleme
 • Modül 8 : Anadolu’da Türk Siyasal Birliğini Sağlama Faaliyetleri
Dünya Gücü Osmanlı
 • Modül 13: İstanbul’un Fethi ve Sonuçları
 • Modül 14: İslam Dünyası Liderliğine
 • Modül 15: 1520-1595 Yılları Arası Osmanlı Siyasi Faaliyetleri
 • Modül 16: XV. ve XVI. Yüzyıllarda Osmanlı Ekonomik Politikaları
 • Modül 17: Osmanlı Devleti’nin XV. ve XVI. YY İzlediği Siyaset Etkileri
 • Modül 18: Coğrafi Keşifler Ve Osmanlı Devleti’ne Etkileri
 • Modül 19: Hint Deniz Seferleri ( 1538-1553)
Sultan ve Osmanlı Merkez Teşkilatı
 • Modül 20: Topkapı Sarayı ve Divan-ı Hümayun
 • Modül 21: Osmanlı Devlet Anlayışı - I
 • Modül 22: Osmanlı Devlet Anlayışı - II
Klasik Çağda Osmanlı Toplum Düzeni
 • Modül 23: Osmanlı Millet Sistemi
 • Modül 24: Fethedilen Bölgelerde Toplumsal Ve Kültürel Değişimler
 • Modül 25: Osmanlı’da Toprak Mülkiyeti Ve Tarımsal Üretim
 • Modül 26: Osmanlı Ekonomisinde Lonca Teşkilatı
 • Modül 27: Osmanlı’da Ticaret Ve Ticari Mekanlar
 • Modül 28: Osmanlı Vakıf Sistemi
Devletleşme Sürecinde Savaşçılar ve Askerler
 • Modül 9 : Osmanlı Askerî Teşkilatının Kurulma Süreci
 • Modül 10: Yeniçeri Ocağının Kurulması
Beylikten Devlete Osmanlı Medeniyeti
 • Modül 11: Anadolu’nun İslamlaşması
 • Modül 12: Osmanlı Eğitim Kurumları
Derslig ile 10. sınıf Coğrafya dersi, interaktif ve sürükleyici bir yaklaşımla öğrencilere sunulmaktadır. Türkiye coğrafyası, dünya coğrafyası, ekonomik coğrafya, nüfus coğrafyası, siyasi coğrafya gibi temel coğrafya kavramlarına interaktif etkinlikler ve zengin içeriklerle derinlemesine hakim olacaksınız. Derslig’in uzman öğretmenleri tarafından hazırlanan konu anlatımları ve akıllı geri bildirimlerle coğrafya bilginizi güçlendirecek ve bu kavramların günümüz dünyasına olan etkilerini keşfedeceksiniz. Derslig, öğrencilere her zaman ve her yerde erişim imkanı sunarak, 10. sınıf coğrafya müfredatını etkili bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Dünya'nın Yapısı ve Oluşum Süreci
 • Modül 1: Dünya'nın Tektonik Oluşumu
 • Modül 2: Jeolojik Zamanlar
 • Modül 3: İç Kuvvetler
 • Modül 4: Kayaçlar ve Yer Şekilleri
 • Modül 5: Dış Kuvvetler 1
 • Modül 6: Dış Kuvvetler 2
 • Modül 7: Dış Kuvvetler 3
 • Modül 8: Türkiye'de Dış Kuvvetler
 • Modül 9: Türkiye'de Başlıca Yüzey Şekilleri
Su Kaynakları
 • Modül 10: Dünyada Su Kaynakları
 • Modül 11: Dünyada Su Kaynakları 2
 • Modül 12: Türkiye'de Su Kaynakları - I
 • Modül 13: Türkiye'de Su Kaynakları - II
Topraklar
 • Modül 14: Dünya'da Topraklar - I
 • Modül 15: Dünya'da Topraklar - II
 • Modül 16: Türkiye'de Topraklar
Bitkiler
 • Modül 17: Dünya'da Bitkiler - I
 • Modül 18: Türkiye'de Bitkiler - I
Nüfus
 • Modül 19: Nüfus Sayımları ve Nüfusun Önemi
 • Modül 20: Dünya Nüfusunun Değişimi ve Nüfusun Dağılımı
 • Modül 21: Nüfus Piramitleri
Türkiye'de Nüfus
 • Modül 22: Türkiye'de Nüfusun Değişimi
 • Modül 23: Türkiye Nüfusunun Yapısal Özellikleri
Göç
 • Modül 24: Göçler ve Göçlerin Nedenleri
 • Modül 25: Türkiye'de Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları
Ekonomik Faaliyetler
 • Modül 26: Ekonomik Faaliyetlerin Temel Özellikleri
Uluslararası Ulaşım Hatları
 • Modül 27: Bölgeler ve Ülkeler
Afetler
 • Modül 28: Afetlerin Genel Özellikleri ve Dağılımları
 • Modül 29: Türkiye'de Afetlerin Dağılışı ve Etkileri
 • Modül 30: Afet Yönetimi
Felsefi kavramlar olan varoluş, bilgi, ahlak, siyaset gibi temel konular, etkileşimli etkinlikler ve zengin içeriklerle işlenir. Her konu için özel olarak hazırlanmış video anlatımlar sayesinde felsefenin temel prensiplerini anlamanız sağlanır ve anlık geri bildirimlerle öğrenme sürecinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, çözüm ipuçları, interaktif etkinlikler ve uygulamalı testlerle konuları derinlemesine kavramanız ve kalıcı bir öğrenme deneyimi yaşamanız hedeflenir.

Felsefeyi Tanıma
 • Modül 1: Felsefenin Anlamı
Felsefe ile Düşünme
 • Modül 2: Düşünme ve Akıl Yürütmenin Temel Kavramları
 • Modül 3: Hatalı Akıl Yürütme
 • Modül 4: Gerçeklik ve Doğruluk
 • Modül 5: Felsefi Soru Oluşturma
Felsefenin Temel Konuları ve Problemleri
 • Modül 6: Varlık Felsefesinin Konusu ve Problemleri
 • Modül 7: Varlığın Mahiyeti
 • Modül 8: Bilgi Felsefesinin Konusu ve Problemleri
 • Modül 9: Bilginin Sınırları ve Doğru Bilginin Ölçütü
 • Modül 10: Bilim Felsefesinin Konusu ve Problemleri
 • Modül 11: Bilimsel Yöntem
 • Modül 12: Ahlak Felsefesinin Konusu ve Problemleri
 • Modül 13: Evrensel Ahlak Yasası
 • Modül 14: Din Felsefesinin Konusu ve Problemleri
 • Modül 15: Siyaset Felsefesinin Konusu ve Problemleri
 • Modül 16: Sanat Felsefesinin Konusu ve Problemleri
Felsefi Okuma ve Yazma
 • Modül 17: Felsefi Metin Analizi
 • Modül 18: Alternatif Görüş Geliştirme

Sık Sorulan Sorular

10 sınıf en zor ders hangisi?
Sınıfın en zor dersi, öğrencinin ilgi alanlarına, yeteneklerine ve çalışma disiplinine göre değişir. Google Trends aramalarına ve öğrenci geri bildirimlerine göre en zor dersler matematik, fizik, kimya ve felsefe olarak görülse de, bu derslerin zorluk seviyesi öğrenciden öğrenciye değişir. Zorlukların temel sebepleri soyut kavramlar, karmaşık işlemler, deneysel çalışmalar ve analitik düşünme gereksinimidir. Bu zorlukları aşmak için düzenli çalışmak, temel kavramları anlamak, ek yardım almak, farklı öğrenme tekniklerini kullanmak ve motivasyonu artırmak önemlidir. Unutmayın, her öğrenci farklıdır ve her öğrencinin öğrenme stili ve kapasitesi farklıdır. Önemli olan, öğrenilen konularda sağlam bir temel oluşturmak ve zorlukları aşmak için çaba göstermektir.
10. sınıf konularından hangileri üniversite sınavında çıkar?
Sınıf konularının büyük bir kısmı üniversite sınavında (TYT ve AYT) karşınıza çıkar. TYT’de Türkçe, matematik, fen bilimleri (fizik, kimya, biyoloji) ve sosyal bilimler (tarih, coğrafya, felsefe) testleri bulunur. AYT’de ise matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya ve edebiyat testleri yer alır. 10. sınıfta işlenen temel kavramlar ve bilgiler, bu testlerin temelini oluşturur.
TYT’de:
Türkçe’den paragraf soruları, dil bilgisi ve anlam bilgisi soruları
Matematikten temel matematik işlemleri, geometri ve trigonometri
Fen bilimlerinden fizik, kimya ve biyolojiye giriş
Sosyal bilimlerden tarih, coğrafya ve felsefeye giriş
AYT’de:
Matematikten daha ileri düzey matematik işlemleri, geometri ve trigonometri
Fizikten mekanik, ısı, optik, elektrik ve manyetizma
Kimyadan atom ve molekül, kimyasal tepkimeler, kimyasal denge
Biyolojiden hücre, doku, organ ve organ sistemleri
Tarihten Türk tarihi ve dünya tarihi
Coğrafyadan Türkiye coğrafyası ve dünya coğrafyası
Edebiyattan Türk edebiyatına giriş
10. sınıfta işlenen konuların iyi öğrenilmesi, üniversite sınavında başarı elde etmek için önemli bir temel oluşturur. Konuları pekiştirmek için test çözmek ve bol bol pratik yapmak da faydalı olacaktır.
10. sınıfta kalma var mı?
10. sınıfta kalma, 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren geri döndü. Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı karara göre, altıdan fazla dersten başarısız olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. 50 ortalama ile sınıf geçme uygulaması da sona erdi.
Sınıf tekrarı yapmamak için:
Derslere düzenli olarak çalışmak
Ödevleri ve sınavları titizlikle yapmak
Zorlandığınız derslerde ek yardım almak
Konuları pekiştirmek için test çözmek
Motivasyonu yüksek tutmak
10. sınıfın önemli bir dönüm noktası olduğunu unutmayın. Bu sınıfta edineceğiniz bilgi ve beceriler, üniversite sınavında ve gelecekteki eğitim hayatınızda size büyük katkı sağlayacaktır.