Derslig Pro Sayesinde 6. Sınıf Konularını Eğlenerek Öğren
Derslig, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun içerikleri ve interaktif öğrenme araçları ile öğrencilere özel bir öğrenme deneyimi sunan, ailelerin ve öğrencilerin eğitim yolculuğunu destekleyen yapay zeka destekli bir eğitim platformdur.
Animasyonlu Konu Anlatımı
240
Animasyonlu Konu Anlatımı
İnteraktif Etkinlik
4800
İnteraktif Etkinlik
İnteraktif Yeni Nesil Soru
720
İnteraktif Yeni Nesil Soru
Video Çözümlü Yeni Nesil Soru
2017
Video Çözümlü Yeni Nesil Soru
Kazanım Ağacı
66
Kazanım Ağacı
Konu Tarama Sınavı
56
Konu Tarama Sınavı
İnteraktif Yazılılar
36
İnteraktif Yazılılar
Türkiye Geneli Online Deneme
6
Türkiye Geneli Online Deneme
İnternet bağlantısı olan her cihazdan sınırsız erişim sağlayabilirsin!
Yapay Zeka Destekli Güçlendirme Merkezi
Ek Kurulum Gerektirmez

6. Sınıf Eğitim Paketlerimiz

6. SINIF + 7. SINIF
15 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
166
(12 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺2241
(Tek çekime özel %10 indirim)
6. SINIF + 7. SINIF
12 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
180
(12 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺1944
(Tek çekime özel %10 indirim)
6. SINIF
3 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
430
(3 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺1290
6. SINIF
1 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
599
Animasyonlu Konu Anlatımları
Derslig’deki animasyonlu konu anlatımı, online eğitim içeriklerini güncel müfredatla uyumlu hale getirerek öğrencilere etkili bir öğrenme deneyimi sunar. Konular, öğrencilerin sınıf seviyeleri ve öğrenme ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanır. Öğrenciler, öğretici ve akılda kalıcı animasyonlar eşliğinde konuları sıkılmadan ve eğlenerek öğrenirler. Animasyonlu konu anlatımı, bilgilerin unutulmaz olmasını sağlar ve tam öğrenme sürecini destekler. Derslig’deki animasyonlu konu anlatımı ile öğrenciler, dersleri daha etkili ve keyifli bir şekilde kavrarlar.
1920 dk
Konu Anlatımı Süresi
240 video
Animasyonlu Video Sayısı
Video İçi Sorular
Derslig’de öğrenme deneyimini daha etkili ve etkileşimli hale getirmek için konu anlatım videolarımızda yer alan video içi sorular, öğrencilerin pasif dinleyici konumundan çıkarak aktif bir şekilde sürece dahil olmalarını sağlar. Henüz bilgiler taze iken ekrana gelen sorular, öğrencilerin konuları anlayıp anlamadıklarını kontrol etmelerine yardımcı olur. Bu interaktif öğrenme aracı sayesinde öğrenciler, konu anlatımı esnasında soruları cevaplayarak kalıcı öğrenmeyi yüksek oranda sağlarlar. Derslig’de video içi sorular, öğrencilerin öğrenme sürecine katılımını artırır ve bilgilerin daha etkili bir şekilde pekiştirilmesine olanak tanır.
453 video
Video İçi Soru Sayısı
Akıllı Veli Asistanı
Derslig Akıllı Veli Asistanı, çocuğunuzun eğitim sürecini daha etkili bir şekilde takip etmeniz için tasarlanmış bir özelliktir. Bu asistan, günlük SMS raporları ile çocuğunuzun bir önceki gün hangi konuları ne kadar çalıştığını, eksikleri ve başarı durumunu anında cebinize getirir. Ayrıca, Derslig PRO satın almış ancak kullanmayan öğrencilere haftalık hatırlatmalar göndererek platform kullanımını artırır. Bu sayede, çocuğunuzun eğitim başarısını yakından takip edip ona en iyi desteği sağlayabilirsiniz.
Güçlendirme Merkezi
Öğrencilerin Derslig üzerinden çözdükleri deneme sınavı ve KTT’lerin sonuçlarını analiz eden yapay zeka, en çok çalışılması gereken konuları belirler, bu konuların önceliklendirmesini yapar. Belirlenen konulardaki başarı yüzdesine göre içerik görevleri oluşturur. Bu görevlerin tamamı bir program olarak öğrenciye sunulur. Güçlendirme sayfasında öğrenciye özel çıkarılan program tamamlandığında öğrencinin çözdüğü sınavdaki puanlarının ne kadar artacağı belirtilir ve çalışma performansına göre başarı rozetleri açılır. “Konu eksiklerimi kısa sürede nasıl tamamlarım” diye düşünen öğrenciler, güçlendirme merkezi sayesinde ders başarılarında belirgin bir artış sağlayabilirler.
İnteraktif Etkinlikler
Yeni öğrenilen her bilgi yeterince pratik yapılmadığında hızlıca unutulur. Ayrıca konunun tüm uç noktaları ile anlaşılabilmesi için çok sayıda soru pratiği yapılması gerekir. Derslig’de konu anlatımı modülünde öğrenilen bilgiler interaktif etkinliklerle pekiştirilir ve kalıcı hale getirilir. Sürükle bırak ve boşluk doldurma şeklinde oyunlaştırılmış bir yapıda sunulan içerikler, 6. sınıf bir öğrencinin sıkılmadan konuları öğrenmesini sağlayacak şekilde kurgulanmıştır.
touch--interaction
3120 etkinlik
Toplam İnteraktif Etkinlik Sayısı
İnteraktif Yazılılar
Derslig Pro kullanıcılarına özel olarak hazırlanan interaktif yazılılar, okullardaki yazılı sınavlara daha etkin bir şekilde hazırlanmanızı sağlıyor. MEB müfredatına %100 uyumlu olan interaktif yazılılar uzman eğitmenler tarafından kolay, orta ve zor seviyelerinde hazırlanmakta. Sürükle bırak, boşluk doldurma ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan interaktif yazılılar, ders başarınızı artırarak konu tekrarı yapmanızı ve okuldaki yazılı sınavdan yüksek not almanızı sağlar. Her bir sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir ve yanlış cevaplarınıza özel geri bildirimler alarak hatalarınızı anlama ve düzeltme şansınız olur. Derslig PRO kullanıcılarının ÜCRETSİZ olarak erişimine sunulan yazılı modülümüz sayesinde sınıfın en başarılı öğrencileri arasına siz de gireceksiniz.
36 yazılı
İnteraktif Yazılı Sayısı
Yeni Nesil Sorular İçeren Testler
Merkezi sınavlara hazırlık yapan öğrenciler yeni nesil dediğimiz, soruluş şekli itibariyle biraz karmaşık ve bilgiye dayalı soru tipleri ile karşılaşmaktadırlar. Derslig’de her kazanım ile alakalı konuları tamamlayıcı nitelikte olan ve içeriği büyük oranda yeni nesil sorulardan oluşan testler bulunmakta. Bu testler, öğrencilere farklı bir perspektif sunarak bilgiyi sadece öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda yorumlama ve uygulama becerilerini de pekiştirmelerine yardımcı olur. Sorular, uzun metinler ve görsellerle desteklenerek, öğrencilere gerçek sınav deneyimine daha yakın bir hazırlık imkanı sunar.
Kazanım Ağacı
Derslig’deki Kazanım Ağacı, öğrencilerin sınav hazırlıklarında kendilerini değerlendirmeleri ve geliştirmeleri için güçlü bir araçtır. Sınavlara hazırlık sürecinde, deneme sınavlarındaki yanlış ve boş cevaplarınızı konulara göre ayırarak zayıf noktalarınızı belirleyebilir ve bu alanlarda eksikliklerinizi gidermek için hedefli bir çalışma yapabilirsiniz. Derslig Pro’da sunulan Kazanım Ağaçları, kolay, orta ve zor seviyelerdeki sorularla öğrencilere nokta atışı bir değerlendirme yapma imkanı sunar. Bu sayede öğrenciler, hangi bilgi ve becerilere daha fazla odaklanmaları gerektiğini net bir şekilde görebilir ve eksikliklerini gidermek adına etkili bir öğrenme süreci geçirebilirler.
Deneme Sınavları
Derslig’deki deneme sınavları, öğrencilere bilgi ölçümünün ötesinde zaman yönetimi, kaygı ve stresin üstesinden gelme becerilerini geliştirme imkanı sunuyor. KDS, KTT ve genel katılımlı kurumsal denemelerle zenginleşen sınavlar, öğrencilere eksikleri ve ihtiyaçları konusunda değerli geri bildirimler sağlıyor. Yapay zeka destekli güçlendirme merkezi ile bireyselleştirilmiş öğrenme programlarına erişim imkanı sunan deneme sınavları, aynı zamanda öğrenciler arasında rekabeti teşvik ederek motivasyonu artırıyor. Derslig olarak her öğrencinin öğrenme sürecini özel olarak ele alıyor ve deneme sınavlarıyla başarıya giden yolda rehberlik ediyoruz.
13 deneme
Deneme Sınavı Sayısı
Eğitici Oyunlar
Derslig’de öğrenmeyi eğlenceli bir deneyime dönüştürmek için tasarlanmıştır eğitici oyunlar da bulunmakta . Sıkıcı ders çalışma rutininizden kurtulmak istediğinizde, anasayfadaki menüden oyunlar butonuna tıklayarak eğitici ve eğlenceli oyunlarımızı keşfedebilirsiniz. Her yaş ve seviyeye uygun oyun seçenekleri ile öğrenme sürecinizi daha etkileşimli ve rekabetçi hale getirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Derslig öğrencilere, sadece bilgi değil, aynı zamanda keyif dolu bir öğrenme serüveni sunar!
8 oyun
Toplam Oyun Sayısı
Soru & Cevap Sayfası
Ders çalışırken karşılaştığınız sorulara çözüm bulmak için Derslig’in Soru&Cevap modülünü kullanabilirsiniz. Panelinizdeki menü bölümünden Soru&Cevap butonuna tıklayarak ulaşabileceğiniz bu sayfa üzerinden görsel veya yazılı olarak ücretsiz sorularınızı sorabilir ve kısa süre içinde platformdaki diğer öğrenciler ve öğretmenlerden cevap alabilirsiniz. Sorularınıza doğru cevap veren kullanıcılara puan vererek onların ligde yükselmelerini sağlayabilir ve Derslig topluluğu içinde etkileşimde bulunabilirsiniz.
İstatistikler
Derslig’de öğrencilerin tüm çalışma verileri titizlikle kaydedilir ve İstatistikler sayfasında kapsamlı bir şekilde sunulur. Bu sayfa, öğrencilere hangi derslerde ne kadar süre harcadıklarını, toplamda kaç soru çözdüklerini, derslerin konularına göre tamamlanma oranlarını ve başarı oranlarını takip etme imkanı sağlar. Ayrıca, haftalık değerlendirme raporları, deneme sınavı sonuçları, lig durumu ve genel puanlar gibi önemli bilgilere kolayca erişebilirsiniz. İstatistikler sayfası, çalışmalarınızı toplu olarak izleyebileceğiniz ve kendinizi motive edebileceğiniz bir alan olarak tasarlanmıştır. Derslig olarak sizin başarınızı takip etmek ve gelişiminizi desteklemek bizim önceliğimizdir.
Kullanıcı Geçmişi
Derslig’de yaptığınız her etkinliğin zamanı, başarı oranı ve puanı detaylı bir şekilde kaydedilir. İçerikleri ne kadar sürede tamamladığınızı veya hangi başarı oranlarına ulaştığınızı öğrenmek isterseniz, kullanıcı geçmişi menüsüne tıklayarak bu bilgilere hızlıca erişebilirsiniz. Bu özellik sayesinde, geçmiş çalışmalarınıza dönüp "Şu konuyu ne zaman çalışmıştım?" ya da "Dün hangi konulara odaklanmıştım?" gibi soruların yanıtlarını kolaylıkla bulabilir, önceki başarılarınızı gözden geçirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz.
Çalışma Odaları
Çalışma odaları, öğrencilerin Derslig dışında da düzenli çalışma yapmalarını sağlamak ve daha etkili bir ders çalışma alışkanlığı geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla tasarlanmış bir zaman yönetimi modülüdür. Bu özellik, süreli çalışma alışkanlığına sahip öğrencilere yönelik geliştirilmiş ve çalışma süresini puan sistemine dönüştüren oyunlaştırılmış bir yapısı bulunmaktadır. Test kitabınızdan soru çözerken veya kitap okurken bu modülü kullanabilirsiniz. Çalışma süresi sonunda elde ettiğiniz puanları toplamak için puan topla butonuna basmayı unutmayın :)
Ligler
Derslig’de öğrencilerin motivasyonunu artırmak ve rekabeti teşvik etmek amacıyla çeşitli ligler bulunmaktadır. Her sınıf seviyesinde kendi içerisinde Çaylak, Süper ve Şampiyonlar ligi olmak üzere 3 lig bulunur. Öğrencilerin çalışma performansına göre liglerde seviye atlayabilirsiniz. Aylık ve tüm zamanlar şeklinde 2 farklı sıralama ile liglerdeki sıralamalar değişmekte. Aylık sıralamada ilk 10’a giren öğrenciler özel lig rozetleri kazanırken, okullar arası ligde Türkiye birincisi olan okula bir kupa gönderilir. Oyunlaştırılmış ligler modülümüz ile, öğrencilere hem bireysel hem de okul bazında heyecan verici bir rekabet deneyimi sunmayı amaçlıyoruz.
3 lig
Toplam Lig Sayısı
Ek Çalışma Materyalleri
Derslig’de konuların daha iyi anlaşılması ve bilgilerin pekiştirilmesi için öğrencilerin öğrenme stilleri dikkate alınarak çeşitli ek çalışma materyalleri sunulur. Derslig’de animasyonlu konu anlatımları, interaktif etkinlikler, konu tamamlama testleri, kazanım ağaçları ve ünite değerlendirme sınavlarına ek olarak kolay-orta-zor şeklinde seviyelendirilmiş online mini testler, uzman eğitimcilerin hazırladıkları yazdırılabilir konu özetleri ve çalışma kağıtları bulunmaktadır. Bir öğrencinin ders başarısının üst düzeye çıkarılması adına Derslig olarak içeriklerimizi sürekli güncelliyoruz ve ihtiyaç duyulan akademik desteği teknolojiyi ve yapay zekayı kullanarak sunmaya devam ediyoruz.

Bizim hakkımızda ne diyorlar?

Çok güzel bir platform. Konu anlatımına, oyunlarına ve liglerine hayranım. Bence ücretsiz deneyerek alabilmek harika bir özellik. Kısa sürede verim alabildiğimi gördükçe hem ben hem de ailem daha da mutlu olduk. Teşekkürler Derslig ❤

Ecrin Yesin
6. Sınıf Öğrencisi
Çok güzel bir uygulama! Bu uygulama sayesinde ders çalışmak çok eğlenceli hale geldi. Fen Bilimleri dersinde aldığım puanlar bile yükseldi. Derslig, okul hayatımı güzelleştirdi:)

Ayşegül Dağ
6. Sınıf Öğrencisi
Derslig platformunu daha yeni indirmeme rağmen çok ama çok beğendim. Gerçekten çok iyi bir platform. İçerisindeki konu anlatımı, oyunlar ve sonsuz soru sorabilmek çok iyi! Yani kısaca herkese tavsiye ederim ♥️

Eymen Akyüz
6. Sınıf Öğrencisi
Öğretmenimin severek kullanıp bize de önerdiği bir platformdu. Ben Derslig'i 4. sınıftan beri severek kullanıyorum ve şu an 6. sınıftayım. Şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadım. Çok harika bir platform🙂🥳

Eyüp Bilir
6. Sınıf Öğrencisi
Gerçekten ilk günden severek kullanmaya başladığım ve fiyatlarını da uygun bulduğum bir platform. Çok kısa bir sürede aldığım verimi okuldaki notlarımın yükselmesiyle görmüş oldum. Bütün arkadaşlarıma öneriyorum. Şiddetle tavsiye ederim!

Ali Kemal
6. Sınıf Öğrencisi

6. Sınıf Dersleri

Derslig’in 6. sınıf matematik modülü, günlük yaşam ile matematik kavramlarını etkileşimli bir şekilde birleştirerek öğrencilere eğlenceli bir öğrenme deneyimi sunar. Konular, zengin animasyonlar ve interaktif içeriklerle desteklenir, bu da öğrencilerin matematikle olan ilişkilerini güçlendirir. Ders içeriği, öğrencilerin her doğru cevaplarıyla kazandıkları puanlar ve rozetler aracılığıyla öğrenmeyi bir oyun gibi deneyimlemelerine olanak tanır. Aynı zamanda, matematik konularını kalıcı bir şekilde kavramalarını sağlar. Derslig’in interaktif yapısı, öğrencilere matematiği anlamak ve sevmek için keyifli bir öğrenme ortamı sunmanın yanı sıra, yeni nesil sınav sistemine hazırlanmalarını da hedefler.

Doğal Sayılarla İşlemler
 • Üslü İfadeler
 • İşlem Önceliği
 • Ortak Çarpan Parantezi ve Dağılma Özelliği
 • Doğal Sayı Problemleri
 • Doğal Sayılarla İşlemler Genel İçerikler
Çarpanlar ve Katlar
 • Çarpanlar ve Katlar
 • Bölünebilme Kuralları
 • Asal Sayılar ve Doğal Sayıların Asal Çarpanları
 • Ortak Bölen ve Ortak Kat
 • Çarpanlar ve Katlar Genel İçerikler
Kümeler
 • Kümeler
 • Kümeler Genel İçerikler
Tam Sayılar
 • Tam Sayıların Sayı Doğrusunda Gösterimi
 • Tam Sayılarda Karşılaştırma ve Sıralama
 • Mutlak Değer
 • Tam Sayılar Genel İçerikler
Kesirlerle İşlemler
 • Kesirlerde Sıralama
 • Kesirlerde Toplama ve Çıkarma İşlemleri
 • Doğal Sayı ile Basit Kesir Çarpma
 • Doğal Sayı ile Basit Kesir Bölme
 • Kesir Problemleri
 • Kesirlerle İşlemler Genel İçerikler
 • Kesirlerde Çarpma
 • Kesirlerde Bölme
 • Kesirlerde Tahmin
Ondalık Gösterim
 • Kesir - Bölme İlişkisi
 • Ondalık Gösterimleri Yuvarlama
 • Ondalık Gösterimlerle Çarpma İşlemi
 • Ondalık Gösterimleri Bölme İşlemi
 • Ondalık Gösterimleri Kısa Yoldan Çarpma ve Bölme
 • Ondalık Gösterimlerle Problemler
 • Ondalık Gösterimler Genel İçerikler
 • Ondalık Gösterimleri Çözümleme
 • Ondalık Gösterimlerde Tahmin
Oran
 • Oran ve Oranı Farklı Biçimlerde Gösterme
 • Birimli ve Birimsiz Oran
 • Oran Genel İçerikler
 • Orandan Biri Verildiğinde Diğerini Bulma
Cebirsel İfadeler
 • Cebirsel İfadeler
 • Cebirsel İfadelerin Değerini Hesaplama
 • Basit Cebirsel İfadenin Anlamı
 • Cebirsel İfadeler Genel İçerikler
Veri Toplama ve Değerlendirme
 • Araştırma Sorusu Oluşturma
 • Veri Toplama ve Değerlendirme Genel İçerikler
 • Verileri İkili Sıklık Tablosu ve Sütun Grafiğinde Gösterme
Veri Analizi
 • Açıklık
 • Veri Analizi Genel İçerikler
 • Aritmetik Ortalama
 • Verileri Karşılaştırma
Açılar
 • Açı
 • Komşu, Tümler, Bütünler ve Ters Açılar
 • Açılar Genel İçerikler
 • Eş Açılar
Alan Ölçme
 • Üçgende Yükseklik ve Alan
 • Alan Ölçme Birimleri
 • Arazi Ölçme Birimleri
 • Alan Problemleri Genel İçerikler
 • Alan Problemleri
 • Alan Ölçme Genel İçerikler
 • Paralelkenarda Yükseklik ve Alan
Çember
 • Çemberin Merkezi, Yarıçapı ve Çapı
 • Çember Genel İçerikler
 • Çemberin Çevresi
 • Çember Problemleri
Geometrik Cisimler
 • Birim Küplerle Hacim Ölçme
 • Geometrik Cisimler Genel İçerikler
 • Dikdörtgenler Prizmasının Hacmi
 • Hacim Ölçme Birimleri
 • Hacim Tahmin Etme
 • Hacim Ölçme Problemleri
Sıvı Ölçme
 • Sıvı Ölçme Birimleri
 • Sıvı Ölçme Genel İçerikler
 • Sıvı Ölçme Birimlerini Hacim Ölçme Birimleri ile İlişkilendirme
Derslig’de fen bilgisi dersi; eğlenceli animasyonlar ve interaktif etkinliklerle desteklenerek güncel MEB müfredatına uygun şekilde anlatılmaktadır. Fen bilimleri dersini sıkıcı olmaktan çıkarıp ilgi çekici bir bilimsel serüvene dönüştüren Derslig, her konuyu günlük hayattan örneklerle ilişkilendirerek öğrencilerin konuları daha iyi anlamalarını sağlar. Ayrıca, her doğru cevaptan kazanılan puanlar, ligde yükselme ve rozetler gibi öğrenciyi motive eden bileşenlerle öğrenmeyi oyunlaştırır. Derslig’in interaktif yapısı, öğrencilere fen bilimleri konularını daha etkili bir şekilde kavramalarına yardımcı olur ve yeni nesil sınav sistemine hazırlanmalarını destekler.

Güneş Sistemi ve Tutulmalar
 • Güneş Sistemi
 • Güneş ve Ay Tutulmaları
 • Güneş Sistemi ve Tutulmalar Genel İçerikler
 • Güneş Sistemindeki Gezegenlerin Özellikleri
Vücudumuzdaki Sistemler
 • Destek ve Hareket Sistemi
 • Sindirim Sistemi
 • Dolaşım Sistemi
 • Solunum Sistemi
 • Boşaltım Sistemi
 • Vücudumuzdaki Sistemler Genel İçerikler
Kuvvet ve Hareket
 • Bileşke Kuvvet
 • Dengelenmiş ve Dengelenmemiş Kuvvetler
 • Sürat
 • Sürat Zaman Grafikleri
 • Kuvvet ve Hareket Genel İçerikler
Madde ve Isı
 • Maddenin Tanecikli Yapısı
 • Yoğunluk
 • Madde ve Isı
 • Yakıtlar
 • Madde ve Isı Genel İçerikler
Ses ve Özellikleri
 • Sesin Yayılması
 • Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması
 • Sesin Sürati
 • Sesin Madde ile Etkileşimi
 • Ses ve Özellikleri Genel İçerikler
Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı
 • Sinir Sistemi
 • İç Salgı Bezleri
 • Ergenlik Dönemi
 • Duyu Organları
 • Duyu Organlarının Sağlığı
 • Sistemlerin Sağlığı
 • Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı Genel İçerikler
Elektriğin İletimi
 • İletken ve Yalıtkan Maddeler
 • Elektriksel Direnç ve Bağlı Olduğu Faktörler
 • Elektriğin İletimi Genel İçerikler
Derslig’in 6. sınıf Türkçe modülü, geleneksel öğretim metodlarından ayrılarak hikayeleştirilmiş animasyonlar ve görsel anlatımlarla dil bilgisini eğlenceli bir şekilde öğrenme imkanı sunmaktadır. Dil becerilerini güçlendirmenin yanı sıra özel tasarlanmış müfredat ile öğrencilere metinleri anlama ve yorumlama yetenekleri kazandırmayı amaçlar. Derslig, Türkçe dersini çekici ve etkili bir deneyim haline getirerek, öğrencilerin dil bilgisini güçlendirirken aynı zamanda öğrenmeye olumlu bir tutum geliştirmelerine katkı sağlar.

Sözcükte Anlam
 • Gerçek, Mecaz, Terim Anlamlı Sözcükler
 • Sözcükler Arası Anlam İlişkileri
 • Kelime ve Kelime Gruplarının Anlamı
 • Dilimize Yerleşmemiş Yabancı Kelimeler
 • Sözcükte Anlam Genel İçerikler
Cümlede Anlam
 • Öznel ve Nesnel Cümleler
 • Neden, Amaç, Koşul Cümleleri
 • Cümlede Anlam
 • Duygu Bildiren Cümleler
 • Benzetme, Abartma, Karşılaştırma, Örneklendirme ve Örtülü Anlam
 • Cümlede Anlam Genel İçerikler
Paragrafta Anlam
 • Metnin Konusu, Başlığı, Anahtar Kelimeleri
 • Metnin Ana Düşüncesi ve Ana Duygusu
 • Anlatıcı Türleri, Hikaye Unsurlar, Gerçek ve Kurgusal Unsurlar
 • Metinde Soru
 • Metnin Bölümleri, Metin Oluşturma ve Metni Tamamlama
 • Yönlendirici İfadeler
 • Metnin Dil ve Anlatım Özellikleri
 • Metin Karşılaştırma
 • Şiir Bilgisi
 • Görsel Yorumlama ve Grafik Okuma
 • Sözel Mantık ve Muhakeme
 • Paragrafta Anlam Genel İçerikler
Metin Türleri
 • Tiyatro, Gezi, Anı, Mektup, Tezat ve Konuşturma
 • Metin Türleri Genel İçerikler
Sözcükte Yapı
 • İsim çekim Ekleri ve Yapısı Bakımından Kelimeler
 • Sözcükte Yapı Genel İçerikler
İsimler
 • İsimler
 • İsim Tamlamaları
 • İsimler Genel İçerikler
Sıfatlar
 • Sıfatlar
 • Sıfat Tamlamaları
 • Sıfatlar Genel İçerikler
Zamirler
 • Zamirler
 • Zamirler Genel İçerikler
Edat, Bağlaç, Ünlem
 • Edat, Bağlaç ve Ünlem
 • Edat, Bağlaç ve Ünlem Genel İçerikler
Yazım Kuralları
 • Büyük Harfler
 • "De, Ki ve Mi"nin Yazımı
 • Birleşik Kelimelerin, Kısaltmaların ve Sayıların Yazımı
 • Yazımı Karıştırılan Sözcükler
 • Yazım Kuralları Genel İçerikler
Noktalama İşaretleri
 • Noktalama İşaretleri
 • Noktalama İşaretleri Genel İçerikler
Deyimler ve Atasözleri
 • Atasözleri ve Özdeyişler
 • Deyimler
 • Deyimler ve Atasözleri Genel İçerikler
Derslig, 6. sınıf sosyal bilgiler dersini öğrencilere keyifli bir şekilde öğretmeyi hedefleyen interaktif bir öğrenme platformudur. Güncel müfredata uygun içerikleri, eğlenceli animasyonlar ve etkileşimli etkinliklerle bir araya getirerek öğrencilere sıkıcı olmayan bir öğrenme deneyimi sunar. Sosyal bilgiler konularını günlük yaşamla ilişkilendirerek öğrencilerin konuları daha iyi anlamalarını sağlar. Derslig’in interaktif yapısı, öğrencilere sosyal bilgiler konularını etkili bir şekilde kavramalarına ve yeni nesil sınav sistemine hazırlanmalarına yardımcı olur.

Birey ve Toplum
 • Değişen Rollerim
 • Kültürümüzle Yaşıyor ve Gelişiyoruz
 • Ön Yargılarımı Kırıyorum
 • Birlikte Daha Güçlüyüz
 • Sorunlarımın Çözümünü Biliyorum
 • Birey ve Toplum Genel İçerikler
Kültür ve Miras
 • Destan ve Yazıtlarda Türkler
 • İslamiyet'in Doğuşu ve Yayılışı
 • İslamiyet ve Türkler
 • Yeni Yurt Anadolu
 • Medeniyete Yön Veren Yollar
 • Kültür ve Miras Genel İçerikler
 • Geçmişten Günümüze Kültürümüz
 • Kültür ve Miras Genel İçerikler
İnsanlar, Yerler ve Çevreler
 • Dünya'nın Neresindeyim
 • Ülkemizin Güzellikleri Haritada
 • Ülkemizin Beşeri Özellikleri
 • Farklı İklimler Farklı Yaşamlar
 • İnsanlar, yerler ve Çevreler Genel İçerikler
Bilim, Teknoloji ve Toplum
 • Hayatımızdaki Sosyal Bilimler
 • Gelecekteki Yaşam
 • Bilimsel Çalışmalar Yapıyoruz
 • Emeğe Saygı Duyuyorum
 • Bilim, Teknoloji ve Toplum Genel İçerikler
Üretim, Dağıtım ve Tüketim
 • Kaynaklarımız Kazanca Dönüşüyor
 • Doğal Kaynaklarımı Doğru Kullanıyorum
 • Bir Projem Var
 • Vergilerimizle Aydınlık Yarınlara
 • Nitelikli İnsan Gücü ve Gelişen Ekonomi
 • Mesleğimi Seçiyorum
 • Üretim, Dağıtım ve Tüketim Genel İçerikler
Etkin Vatandaşlık
 • Demokrasinin Temel İlkeleri
 • Geçmişten Günümüze Yönetim Biçimi
 • Üç Kuvvet ve Yasama
 • Üç Kuvvet, Yargı ve Yürütme
 • Yönetim Biçimi, Üç Kuvvet ve Yönetimi Etkileyen Unsurlar
 • Demokrasi Her Yerde
 • Haklarımız ve Sorumluluklarımız Güvencede
 • Haklarımız, Sorumluluklarımız ve Dünden Bugüne Türk Kadını
 • Etkin Vatandaşlık Genel İçerikler
Küresel Bağlantılar
 • Türk Cumhuriyetleri ve Komşu Devletlerle İlişkiler
 • Komşularımızla İlişkilerimiz
 • Ülkemizin Ekonomik İlişkileri
 • Lider Türkiye
 • Popüler Kültür ve Biz
 • Küresel Bağlantılar Genel İçerikler
Derslig, 6. sınıf İngilizce dersini etkileşimli bir şekilde işleyen, güncel müfredata uygun ve eğlenceli animasyonlarla zenginleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sunan bir platformdur. İngilizce dilini sıkıcı olmaktan çıkaran Derslig, her konuyu günlük yaşamdan örneklerle ilişkilendirerek öğrencilere konuları daha iyi anlama fırsatı tanır. Ayrıca, her adımda kazanılan puanlar, ligde seviye atlamaları ve rozetler gibi öğrenciyi motive eden unsurlarla öğrenmeyi oyunlaştırır. Derslig’in interaktif yapısı, öğrencilere İngilizce dilini daha etkili bir şekilde kavramalarına yardımcı olur ve yeni nesil sınav sistemine hazırlanmalarını destekler.

Life
 • Describing What People Do Regularly
 • Telling The Time And Dates
 • Life Genel İçerikler
Yummy Breakfast
 • Accepting and Refusing
 • Describing What People Do Regularly
 • Expressing Likes and Dislikes
 • Yummy Breakfast Genel İçerikler
Downtown
 • Describing Places (Making Comparisons)
 • Describing What People Are Doing Now
 • Downtown Genel İçerikler
Weather and Emotions
 • Describing The Weather
 • Expressing Emotions & Making Simple Inquiries
 • Weather and Emotions Genel İçerikler
At The Fair
 • Describing Places & Expressing Feelings
 • Expressing Likes and Dislikes
 • Stating Personal Opinions
 • At The Fair Genel İçerikler
Occupations
 • Talking About Occupations
 • Asking Personal Questions
 • Telling The Time, Days and Dates
 • Occupations Genel İçerikler
Holidays
 • Talking About Past Events & Making Simple Inquiries
 • Holidays Genel İçerikler
Bookworms
 • Talking About Locations of Things and People
 • Talking About Past Events
 • Bookworms Genel İçerikler
Saving The Planet
 • Giving And Responding To Simple Suggestions
 • Saving The Planet Genel İçerikler
Democracy
 • Talking About Stages Of A Procedure
 • Making Simple Inquiries
 • Talking About Past Events
 • Democracy Genel İçerikler
6. sınıf din kültürü dersinde, öğrencilere dinin temel kavramları, ibadetler, ahlaki değerler ve tarihsel perspektifleri anlatan Derslig modülü, eğlenceli animasyonlar, interaktif etkinlikler ve görsel içeriklerle dolu. Bu özel içerikler, öğrencilerin konuları daha kolay anlamalarını sağlarken, etkileşimli öğrenme deneyimiyle dersleri daha keyifli hale getiriyor.

Peygamber ve İlahi Kitap İnancı
 • Peygamberler, Peygamberlerin Özellikleri ve Görevleri
 • Peygamberler İnsanlar İçin En Güzel Örnektir
 • Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı
 • İlahi Kitaplar
 • Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Âdem (a.s.)
 • Kunut Duaları ve Anlamları
 • Peygamberler ve İlahi Kitap İnancı Genel İçerikler
Namaz
 • Namaz İbadeti ve Önemi
 • Namaz Çeşitleri
 • Namazın Kılınışı 1
 • Namazın Kılınışı 2
 • Hz Zekeriya (a.s.) - Fil Suresi ve Anlamı
 • Namaz Genel İçerikler
Zararlı Alışkanlıklar
 • Bazı Zararlı Alışkanlıklar
 • Zararlı Alışkanlıklara Başlama Sebepleri
 • Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Yolları
 • Hz. Yahya (a.s.) - Tebbet Suresi ve Anlamı
 • Zararlı Alışkanlıklar Genel İçerikler
Hz. Muhammed’in Hayatı
 • Mekke Dönemi
 • Hicret
 • Medine Dönemi
 • Nasr Suresi ve Anlamı
 • Hz. Muhammed'in Hayatı Genel İçerikler
Temel Değerlerimiz
 • Toplumumuzu Birleştiren Temel Değerler
 • Dinî Bayramlar, Önemli Gün ve Geceler
 • Temel Değerlerimiz Genel İçerikler

Sık Sorulan Sorular

6. sınıf öğrencileri için günlük ders süresi ne kadar?
Genellikle 6. sınıf öğrencilerinin günlük ders süresi, okullar ve ülkeler arasında değişiklik göstermekle birlikte, ortalama olarak 5 ila 7 saat arasında değişebilir.
6. sınıfta hangi dersler var?
6. sınıflarda genellikle Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi ve Teknoloji ve Tasarım dersleri bulunmaktadır. Bu dersler, öğrencilere geniş bir eğitim yelpazesi sunarak farklı beceriler kazanmalarını sağlar.
6. sınıfta proje ödevleri var mı?
Evet, 6. sınıfta birçok ders için proje ödevleri verilebilir. Bu ödevler, öğrencilerin araştırma, problem çözme, sunum ve takım çalışması gibi becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.
6. sınıfta yazılı sınavlar var mı?
Evet, 6. sınıfta ara sınavlar ve dönem sonu sınavları olmak üzere iki tür sınav olabilir. Bu sınavlar, öğrencilerin öğrendikleri bilgileri pekiştirmelerine ve eksiklerini görmelerine yardımcı olur.
6. sınıfta hangi seçmeli dersler var?
Okullara ve imkânlara göre değişmekle birlikte, 6. sınıfta İkinci Yabancı Dil, Drama, Yüzme, Satranç, Robotik Kodlama gibi seçmeli dersler sunulabilir.
6. sınıfta ergenliğe giriş başlar mı?
Evet, 6. sınıfta bazı öğrencilerde ergenliğe giriş belirtileri görülebilir. Bu belirtiler, fiziksel ve duygusal değişimleri içerir.