Derslig Pro Sayesinde 5. Sınıf Konularını Eğlenerek Öğren
Derslig, öğrencilerin konuları daha iyi kavramaları için animasyonlu konu anlatımları, interaktif etkinlikler ve eğlenceli oyunlarla dolu bir öğrenme deneyimi sunan, uzman pedagoglar rehberliğinde geliştirilen yapay zeka destekli bir eğitim platformudur.
Animasyonlu Konu Anlatımı
216
Animasyonlu Konu Anlatımı
İnteraktif Etkinlik
4320
İnteraktif Etkinlik
İnteraktif Yeni Nesil Soru
648
İnteraktif Yeni Nesil Soru
Video Çözümlü Yeni Nesil Soru
1702
Video Çözümlü Yeni Nesil Soru
Kazanım Ağacı
58
Kazanım Ağacı
Konu Tarama Sınavı
50
Konu Tarama Sınavı
İnteraktif Yazılılar
36
İnteraktif Yazılılar
Türkiye Geneli Online Deneme
6
Türkiye Geneli Online Deneme
İnternet bağlantısı olan her cihazdan sınırsız erişim sağlayabilirsin!
Yapay Zeka Destekli Güçlendirme Merkezi
Ek Kurulum Gerektirmez

5. Sınıf Eğitim Paketlerimiz

5. SINIF + 6. SINIF
15 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
166
(12 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺2241
(Tek çekime özel %10 indirim)
5. SINIF + 6. SINIF
12 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
180
(12 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺1944
(Tek çekime özel %10 indirim)
5. SINIF
3 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
430
(3 aya varan taksit imkanı)
Tek çekim fiyatı: ₺1290
5. SINIF
1 Aylık Derslig Pro Üyeliği
AYLIK BİRİM FİYAT
599
Animasyonlu Konu Anlatımları
Derslig’deki animasyonlu konu anlatımı, online eğitim içeriklerini güncel müfredatla uyumlu hale getirerek öğrencilere etkili bir öğrenme deneyimi sunar. Konular, öğrencilerin sınıf seviyeleri ve öğrenme ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanır. Öğrenciler, öğretici ve akılda kalıcı animasyonlar eşliğinde konuları sıkılmadan ve eğlenerek öğrenirler. Animasyonlu konu anlatımı, bilgilerin unutulmaz olmasını sağlar ve tam öğrenme sürecini destekler. Derslig’deki animasyonlu konu anlatımı ile öğrenciler, dersleri daha etkili ve keyifli bir şekilde kavrarlar.
1728 dk
Konu Anlatımı Süresi
216 video
Animasyonlu Video Sayısı
Video İçi Sorular
Derslig’de öğrenme deneyimini daha etkili ve etkileşimli hale getirmek için konu anlatım videolarımızda yer alan video içi sorular, öğrencilerin pasif dinleyici konumundan çıkarak aktif bir şekilde sürece dahil olmalarını sağlar. Henüz bilgiler taze iken ekrana gelen sorular, öğrencilerin konuları anlayıp anlamadıklarını kontrol etmelerine yardımcı olur. Bu interaktif öğrenme aracı sayesinde öğrenciler, konu anlatımı esnasında soruları cevaplayarak kalıcı öğrenmeyi yüksek oranda sağlarlar. Derslig’de video içi sorular, öğrencilerin öğrenme sürecine katılımını artırır ve bilgilerin daha etkili bir şekilde pekiştirilmesine olanak tanır.
159 video
Video İçi Soru Sayısı
İnteraktif Etkinlikler
Yeni öğrenilen her bilgi yeterince pratik yapılmadığında hızlıca unutulur. Ayrıca konunun tüm uç noktaları ile anlaşılabilmesi için çok sayıda soru pratiği yapılması gerekir. Derslig’de konu anlatımı modülünde öğrenilen bilgiler interaktif etkinliklerle pekiştirilir ve kalıcı hale getirilir. Sürükle bırak ve boşluk doldurma şeklinde oyunlaştırılmış bir yapıda sunulan içerikler, 5. sınıf bir öğrencinin sıkılmadan konuları öğrenmesini sağlayacak şekilde kurgulanmıştır.
touch--interaction
2808 etkinlik
Toplam İnteraktif Etkinlik Sayısı
Akıllı Veli Asistanı
Derslig Akıllı Veli Asistanı, çocuğunuzun eğitim sürecini daha etkili bir şekilde takip etmeniz için tasarlanmış bir özelliktir. Bu asistan, günlük SMS raporları ile çocuğunuzun bir önceki gün hangi konuları ne kadar çalıştığını, eksikleri ve başarı durumunu anında cebinize getirir. Ayrıca, Derslig PRO satın almış ancak kullanmayan öğrencilere haftalık hatırlatmalar göndererek platform kullanımını artırır. Bu sayede, çocuğunuzun eğitim başarısını yakından takip edip ona en iyi desteği sağlayabilirsiniz.
Güçlendirme Merkezi
Öğrencilerin Derslig üzerinden çözdükleri deneme sınavı ve KTT’lerin sonuçlarını analiz eden yapay zeka, en çok çalışılması gereken konuları belirler, bu konuların önceliklendirmesini yapar. Belirlenen konulardaki başarı yüzdesine göre içerik görevleri oluşturur. Bu görevlerin tamamı bir program olarak öğrenciye sunulur. Güçlendirme sayfasında öğrenciye özel çıkarılan program tamamlandığında öğrencinin çözdüğü sınavdaki puanlarının ne kadar artacağı belirtilir ve çalışma performansına göre başarı rozetleri açılır. “Konu eksiklerimi kısa sürede nasıl tamamlarım” diye düşünen öğrenciler, güçlendirme merkezi sayesinde ders başarılarında belirgin bir artış sağlayabilirler.
Yeni Nesil Sorular İçeren Testler
Merkezi sınavlara hazırlık yapan öğrenciler yeni nesil dediğimiz, soruluş şekli itibariyle biraz karmaşık ve bilgiye dayalı soru tipleri ile karşılaşmaktadırlar. Derslig’de her kazanım ile alakalı konuları tamamlayıcı nitelikte olan ve içeriği büyük oranda yeni nesil sorulardan oluşan testler bulunmakta. Bu testler, öğrencilere farklı bir perspektif sunarak bilgiyi sadece öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda yorumlama ve uygulama becerilerini de pekiştirmelerine yardımcı olur. Sorular, uzun metinler ve görsellerle desteklenerek, öğrencilere gerçek sınav deneyimine daha yakın bir hazırlık imkanı sunar.
Kazanım Ağacı
Derslig’deki Kazanım Ağacı, öğrencilerin sınav hazırlıklarında kendilerini değerlendirmeleri ve geliştirmeleri için güçlü bir araçtır. Sınavlara hazırlık sürecinde, deneme sınavlarındaki yanlış ve boş cevaplarınızı konulara göre ayırarak zayıf noktalarınızı belirleyebilir ve bu alanlarda eksikliklerinizi gidermek için hedefli bir çalışma yapabilirsiniz. Derslig Pro’da sunulan Kazanım Ağaçları, kolay, orta ve zor seviyelerdeki sorularla öğrencilere nokta atışı bir değerlendirme yapma imkanı sunar. Bu sayede öğrenciler, hangi bilgi ve becerilere daha fazla odaklanmaları gerektiğini net bir şekilde görebilir ve eksikliklerini gidermek adına etkili bir öğrenme süreci geçirebilirler.
Deneme Sınavları
Derslig’deki deneme sınavları, öğrencilere bilgi ölçümünün ötesinde zaman yönetimi, kaygı ve stresin üstesinden gelme becerilerini geliştirme imkanı sunuyor. KDS, KTT ve genel katılımlı kurumsal denemelerle zenginleşen sınavlar, öğrencilere eksikleri ve ihtiyaçları konusunda değerli geri bildirimler sağlıyor. Yapay zeka destekli güçlendirme merkezi ile bireyselleştirilmiş öğrenme programlarına erişim imkanı sunan deneme sınavları, aynı zamanda öğrenciler arasında rekabeti teşvik ederek motivasyonu artırıyor. Derslig olarak her öğrencinin öğrenme sürecini özel olarak ele alıyor ve deneme sınavlarıyla başarıya giden yolda rehberlik ediyoruz.
16 deneme
Deneme Sınavı Sayısı
İnteraktif Yazılılar
Derslig PRO kullanıcılarına özel olarak hazırlanan interaktif yazılılar, okullardaki yazılı sınavlara daha etkin bir şekilde hazırlanmanızı sağlıyor. MEB müfredatına %100 uyumlu olan interaktif yazılılar uzman eğitmenler tarafından kolay, orta ve zor seviyelerinde hazırlanmakta. Sürükle bırak, boşluk doldurma ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan interaktif yazılılar, ders başarınızı artırarak konu tekrarı yapmanızı ve okuldaki yazılı sınavdan yüksek not almanızı sağlar. Her bir sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir ve yanlış cevaplarınıza özel geri bildirimler alarak hatalarınızı anlama ve düzeltme şansınız olur. Derslig PRO kullanıcılarının ÜCRETSİZ olarak erişimine sunulan yazılı modülümüz sayesinde sınıfın en başarılı öğrencileri arasına siz de gireceksiniz.
36 yazılı
İnteraktif Yazılı Sayısı
Eğitici Oyunlar
Derslig’de öğrenmeyi eğlenceli bir deneyime dönüştürmek için tasarlanmıştır eğitici oyunlar da bulunmakta . Sıkıcı ders çalışma rutininizden kurtulmak istediğinizde, anasayfadaki menüden oyunlar butonuna tıklayarak eğitici ve eğlenceli oyunlarımızı keşfedebilirsiniz. Her yaş ve seviyeye uygun oyun seçenekleri ile öğrenme sürecinizi daha etkileşimli ve rekabetçi hale getirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Derslig öğrencilere, sadece bilgi değil, aynı zamanda keyif dolu bir öğrenme serüveni sunar!
8 oyun
Toplam Oyun Sayısı
Çalışma Odaları
Çalışma odaları, öğrencilerin Derslig dışında da düzenli çalışma yapmalarını sağlamak ve daha etkili bir ders çalışma alışkanlığı geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla tasarlanmış bir zaman yönetimi modülüdür. Bu özellik, süreli çalışma alışkanlığına sahip öğrencilere yönelik geliştirilmiş ve çalışma süresini puan sistemine dönüştüren oyunlaştırılmış bir yapısı bulunmaktadır. Test kitabınızdan soru çözerken veya kitap okurken bu modülü kullanabilirsiniz. Çalışma süresi sonunda elde ettiğiniz puanları toplamak için puan topla butonuna basmayı unutmayın :)
Soru & Cevap Sayfası
Ders çalışırken karşılaştığınız sorulara çözüm bulmak için Derslig’in Soru&Cevap modülünü kullanabilirsiniz. Panelinizdeki menü bölümünden Soru&Cevap butonuna tıklayarak ulaşabileceğiniz bu sayfa üzerinden görsel veya yazılı olarak ücretsiz sorularınızı sorabilir ve kısa süre içinde platformdaki diğer öğrenciler ve öğretmenlerden cevap alabilirsiniz. Sorularınıza doğru cevap veren kullanıcılara puan vererek onların ligde yükselmelerini sağlayabilir ve Derslig topluluğu içinde etkileşimde bulunabilirsiniz.
Ligler
Derslig’de öğrencilerin motivasyonunu artırmak ve rekabeti teşvik etmek amacıyla çeşitli ligler bulunmaktadır. Her sınıf seviyesinde kendi içerisinde Çaylak, Süper ve Şampiyonlar ligi olmak üzere 3 lig bulunur. Öğrencilerin çalışma performansına göre liglerde seviye atlayabilirsiniz. Aylık ve tüm zamanlar şeklinde 2 farklı sıralama ile liglerdeki sıralamalar değişmekte. Aylık sıralamada ilk 10’a giren öğrenciler özel lig rozetleri kazanırken, okullar arası ligde Türkiye birincisi olan okula bir kupa gönderilir. Oyunlaştırılmış ligler modülümüz ile, öğrencilere hem bireysel hem de okul bazında heyecan verici bir rekabet deneyimi sunmayı amaçlıyoruz.
3 lig
Toplam Lig Sayısı
İstatistikler
Derslig’de öğrencilerin tüm çalışma verileri titizlikle kaydedilir ve İstatistikler sayfasında kapsamlı bir şekilde sunulur. Bu sayfa, öğrencilere hangi derslerde ne kadar süre harcadıklarını, toplamda kaç soru çözdüklerini, derslerin konularına göre tamamlanma oranlarını ve başarı oranlarını takip etme imkanı sağlar. Ayrıca, haftalık değerlendirme raporları, deneme sınavı sonuçları, lig durumu ve genel puanlar gibi önemli bilgilere kolayca erişebilirsiniz. İstatistikler sayfası, çalışmalarınızı toplu olarak izleyebileceğiniz ve kendinizi motive edebileceğiniz bir alan olarak tasarlanmıştır. Derslig olarak sizin başarınızı takip etmek ve gelişiminizi desteklemek bizim önceliğimizdir.
Kullanıcı Geçmişi
Derslig’de yaptığınız her etkinliğin zamanı, başarı oranı ve puanı detaylı bir şekilde kaydedilir. İçerikleri ne kadar sürede tamamladığınızı veya hangi başarı oranlarına ulaştığınızı öğrenmek isterseniz, kullanıcı geçmişi menüsüne tıklayarak bu bilgilere hızlıca erişebilirsiniz. Bu özellik sayesinde, geçmiş çalışmalarınıza dönüp "Şu konuyu ne zaman çalışmıştım?" ya da "Dün hangi konulara odaklanmıştım?" gibi soruların yanıtlarını kolaylıkla bulabilir, önceki başarılarınızı gözden geçirerek motivasyonunuzu artırabilirsiniz.
Ek Çalışma Materyalleri
Derslig’de konuların daha iyi anlaşılması ve bilgilerin pekiştirilmesi için öğrencilerin öğrenme stilleri dikkate alınarak çeşitli ek çalışma materyalleri sunulur. Derslig’de animasyonlu konu anlatımları, interaktif etkinlikler, konu tamamlama testleri, kazanım ağaçları ve ünite değerlendirme sınavlarına ek olarak kolay-orta-zor şeklinde seviyelendirilmiş online mini testler, uzman eğitimcilerin hazırladıkları yazdırılabilir konu özetleri ve çalışma kağıtları bulunmaktadır. Bir öğrencinin ders başarısının üst düzeye çıkarılması adına Derslig olarak içeriklerimizi sürekli güncelliyoruz ve ihtiyaç duyulan akademik desteği teknolojiyi ve yapay zekayı kullanarak sunmaya devam ediyoruz.

Bizim hakkımızda ne diyorlar?

Derslig bir MUHTEŞEM! Kesinlikle 10000 yıldızı hakkediyor! Bir konuyu anlamadın mı Derslig yanında. TEBRİKLER umarım hep böyle devam edersiniz💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌

Buse Sena Yılmaz
5. Sınıf Öğrencisi
Eğitim platformu olarak çok beğendik. Oğlum için aldık ve kendisi baya beğendi. Deneme sınavlarının mevcut olması ve konu sonunda testlerin çıkması oğlum için çok verimli oluyor.

Burcu Şener
5. Sınıf Öğrenci Velisi
Derslig'i çok severek kullanıyorum! İster ders çalışın, ister oyun oynayın, ister soru çözün platformun içerisinde her şey var. Kısaca platform mükemmel! Böyle bir uygulama yaptığınız için teşekkürler 👍🏻👍🏻💛💛🧡🧡💜💜💚💚Derslig'i tüm öğrenciler kullanmalı💙💙😊😊😊🤗🤗

Sevilay Koçak
5. Sınıf Öğrencisi
Derslig'i çok severek kullanıyorum! İster ders çalışın, ister oyun oynayın, ister soru çözün platformun içerisinde her şey var. Kısaca platform mükemmel! Böyle bir uygulama yaptığınız için teşekkürler 👍🏻👍🏻💛💛🧡🧡💜💜💚💚Derslig'i tüm öğrenciler kullanmalı💙💙😊😊😊🤗🤗

Hediye Dal
5. Sınıf Öğrencisi
Derslig bir MUHTEŞEM! Kesinlikle 10000 yıldızı hakkediyor! Bir konuyu anlamadın mı Derslig yanında. TEBRİKLER umarım hep böyle devam edersiniz💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌💌

Nisa Soylu
5. Sınıf Öğrencisi

5. Sınıf Dersleri

Derslig’de 5. sınıf matematik konuları, günlük yaşamla matematiği ilişkilendirerek anlamlandırma, mantık geliştirme ve hız kazanma konularına odaklanan animasyonlarla zenginleştirilmiş içeriklerle öğretilir. Öğrenciler, her doğru cevaplarıyla kazandıkları puan ve rozetlerle öğrenmeyi bir oyun gibi deneyimlerken, aynı zamanda konuları kalıcı bir şekilde kavramış olurlar. Derslig’in interaktif yapısı sayesinde öğrenciler, matematiği anlamak ve sevmek adına keyifli bir öğrenme ortamında bulunuyorlar. Ders içeriği yeni nesil sınav sistemine hazırlanmayı da amaçlayarak öğrencilere kapsamlı bir matematik deneyimi sunuyor.

Doğal Sayılar
 • Milyonlar
 • Sayı ve Basamak Değeri
 • Karşılaştırma ve Sıralama
 • Örüntüler
 • Doğal Sayılar Genel İçerikler
Doğal Sayılarda İşlemler
 • Toplama ve Çıkarma İşlemi
 • Zihinden Toplama ve Çıkarma İşlemi
 • Toplama ve Çıkarma İşleminin Sonucunu Tahmin Etme
 • Çarpma İşlemi
 • Bölme İşlemi
 • Zihinden Çarpma ve bölme İşlemi
 • Çarpma ve Bölme İşleminde Tahmin
 • Çarpma ve Bölmede Verilmeyen Ögeyi Bulma
 • Bölme İşleminde Kalanı Yorumlama
 • Üslü Gösterim
 • Parantezli İşlemler
 • Dört İşlem Problemler
 • Doğal Sayılarda İşlemler Genel İçerikler
Kesirler
 • Birim Kesirler
 • Bileşik ve Tam Sayılı Kesirleri Birbirine Dönüştürme
 • Bir Doğal Sayı ile Bir Bileşik Kesri Karşılaştırma
 • Denk Kesirler
 • Kesirleri Sıralama
 • Bir Çokluğun İstenen Basit Kesir Kadarını Bulma
 • Kesirler Genel İçerikler
Kesirlerde İşlemler
 • Kesirlerde Toplama ve Çıkarma İşlemi
 • Kesir Problemleri
 • Kesir İşlemler Genel İçerikler
Ondalık Gösterim
 • Ondalık Gösterim
 • Ondalık Gösterimlerin Basamak Değeri
 • Ondalık Gösterimlerde Sadeleştirme, Sayı Doğrultusu ve İşlemler
 • Kesirlerin Ondalık Gösterimi
 • Ondalık Gösterimler Genel İçerikler
Yüzdeler
 • Kesir ve Ondalık Gösterimlerin Yüzde ile İlişkisi
 • Kesir Ondalık ve Yüzde ile Karşılaştırma
 • Bir Çokluğun Belirtilen Yüzdesini Bulma
 • Yüzdeler Genel İçerikler
Temel Geometrik Kavramlar ve Çizimler
 • Doğru, Doğru Parçası ve Işın
 • Bir Noktanın Başka Noktaya Göre Konumu
 • Eş Doğru Parçası Çizme
 • Açı
 • Dikme ve Paralel Doğru Parçası Çizme
 • Temel Geometrik Kavramlar ve Çizimler Genel İçerikler
Üçgenler ve Dörtgenler
 • Çokgenler ve Üçgenler
 • Dörtgenler
 • Üçgenler ve Dörtgenlerde Verilmeyen Açıyı Bulma
 • Üçgenler ve Dörtgenler Genel İçerikler
Veri Toplama ve Değerlendirme
 • Veri Toplama ve Değerlendirme Genel İçerikler
 • Araştırma Soruları Oluşturma
 • Sıklık Tablosu ve Sütun Grafiğini Yorumlama
 • Verileri Sıklık Tablosu ve Sütun Grafiğinde Gösterme
Uzunluk ve Zaman Ölçme
 • Uzunluk Ölçme ve Çevre
 • Zaman Ölçme
 • Uzunluk ve Zaman Ölçme Genel İçerikler
Alan Ölçme
 • Alan Ölçme Genel İçerikler
 • Aynı Alana Sahip Farklı Dikdörtgenler Oluşturma
 • Dikdörtgenin Alan Problemleri
 • Dikdörtgenin Alanı Ve Alan Tahmini
Geometrik Cisimler
 • Geometrik Cisimler Genel İçerikler
 • Dikdörtgenler Prizması ve Temel Elemanları
 • Dikdörtgenler Prizmasının Açınımı
 • Dikdörtgenler Prizmasının Yüzey Alanı
5. sınıf Fen Bilimleri dersi Derslig platformunda, canlı ve renkli animasyonlarla zenginleştirilmiş, oyun formatındaki içerikleriyle öğrencilere benzersiz bir bilimsel deneyim sunuyor. Güncel MEB kazanımları çerçevesinde hazırlanan içeriklerde, her adımda puan kazanma, lig atlama ve rozetler kazanma gibi öğrencileri motive eden unsurlar bulunuyor. Animasyonlu konu anlatımları sayesinde öğrenme süreci sıkıcı olmaktan çıkarak eğlenceli bir bilimsel serüvene dönüşüyor. Ayrıca, konu anlatım videoları içerisinde kazanımların pekiştirilmesini ve öğrencilerin de sürece dahil edilmesini sağlayan video içi sorular da bulunuyor.

Güneş, Dünya ve Ay
 • Güneş'in Yapısı ve Özellikleri
 • Ay'ın Yapısı ve Özellikleri
 • Ay'ın Hareketleri ve Evreleri
 • Güneş, Dünya ve Ay
 • Güneş, Dünya ve Ay Genel İçerikler
Canlılar Dünyası
 • Mikroskobik Canlılar
 • Mantarlar
 • Bitkiler
 • Hayvanlar
 • Canlılar Dünyası Genel İçerikler
Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme
 • Kuvvetin Ölç
 • Kuvvetin Ölçülmesi
 • Sürtünme Kuvveti
 • Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünmesi Genel İçerikler
Madde ve Değişim
 • Maddenin Hal Değişimi
 • Maddenin Ayırt Edici Özellikleri
 • Isı ve Sıcaklık
 • Isı Maddeleri Etkiler
 • Madde ve Değişim Genel İçerikler
Işığın Yayılması
 • Işığın Yayılması
 • Işığın Yansıması
 • Işığın Madde ile Karşılaşması
 • Tam Gölge
 • Işığın Yayılması Genel İçerikler
İnsan ve Çevre
 • Biyoçeşitlilik
 • İnsan ve Çevre İlişkisi
 • Yıkıcı Doğa Olayları
 • İnsan ve Çevre Genel İçerikler
Elektrik Devre Elemanları
 • Devre Elamanlarının Sembollerle Gösterimi
 • Lamba Parlaklığını Etkileyen Değişkenler
 • Elektrik Devre Elemanları Genel İçerikler
Derslig’de 5. sınıf öğrencileri için geleneksel öğretim yöntemlerinden farklı olarak, hikayeleştirilmiş animasyonlar ve görsel anlatımlarla öğrencilere dil bilgisini eğlenceli bir şekilde öğrenme fırsatı sunuyoruz. Dil becerilerini güçlendirmenin yanı sıra, özel olarak tasarlanmış müfredatımız ile öğrencilere metinleri anlama ve yorumlama yetenekleri kazandırıyoruz. Derslig, Türkçe dersini daha çekici ve etkili hale getirerek öğrencilerin dil bilgisini öğrenirken aynı zamanda öğrenmeye karşı olumlu bir tutum geliştirmelerine katkı sağlıyor.

Sözcükte Anlam
 • Gerçek, Mecaz, Terim Anlamlı Sözcükler
 • Eş , Zıt ve Yakın Anlamlı, Eş Sesli, Genel ve Özel Anlamlı Sözcükler
 • Sözcük ve Sözcük Gruplarının Cümleye Kattığı Anlamlar
 • İkilemeler, Geçiş ve Bağlantı İfadeleri
 • Kavram ve Çağrışımlar
 • Sözcükte Anlam Genel İçerikler
Cümlede Anlam
 • Cümle Oluşturma ve Tamamlama
 • Neden-Sonuç, Amaç-Sonuç ve Koşul-Sonuç Cümleleri
 • Eş ve Yakın Anlamlı Cümleler, Çelişen Cümleler ve Örtülü Anlam
 • Öznel ve Nesnel Anlatımlı Cümleler
 • Duygusal ve Abartılı Anlatım
 • Gerçek ve Hayal Ürünü Cümleler
 • Cümlede Anlam Genel İçerikler
Paragrafta Anlam
 • Paragrafta Konu, Başlık ve Bütünlük
 • Paragrafta Gelişme Bölümü ve Yardımcı Düşünce
 • Paragrafta Farklı Bakış Açıları Özetleme ve Yorumlama
 • Paragraf Tamamlama
 • Şiirde Duygu, Tema ve Başlık
 • Hikâyenin Unsurları
 • Hikâye Edici, Bilgilendirici Metinler ve Metin Türleri
 • Metinler Arası Karşılaştırma
 • Görsel Yorumlama ve Grafik Okuma
 • Sözel Mantık
 • Paragrafta Anlam Genel İçerikler
Benzetme - Kişileştirme
 • Benzetme
 • Kişileştirme
 • Benzetme ve Kişileştirme Genel İçerikler
Ses Olayları
 • Ses Olayları
 • Ses Olayları Genel İçerikler
Kök ve Ek
 • Kök ve Ek
 • -lı, -lik, -cı,-sız,-gi Ekleri
 • Kök ve Ek Ara Sınav
Yazım Kuralları
 • Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler & Yazımı Karıştırılan Sözcükler
 • Sayıların Yazımı
 • De, Ki ve Mi'nin Yazımı
 • Yazım Kuralları Genel İçerikler
Noktalama İşaretleri
 • Nokta ve Virgül
 • Noktalı Virgül, İki Nokta ve Üç Nokta
 • Soru İşareti, Kesme İşareti, Ünlem İşareti ve Tırnak İşareti
 • Yay Ayraç, Köşeli Ayraç, Kısa Çizgi, Uzun Çizgi ve Eğik Çizgi
 • Noktalama İşaretleri Genel İçerikler
Deyimler ve Atasözleri
 • Atasözleri
 • Deyimler
 • Deyimler ve Atasözleri Genel İçerikler
Eğlenceli animasyonlu konu anlatımları ve interaktif etkinliklerle 5. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde sıradan anlatımların ötesine geçiyoruz. Görsel ve duyusal öğrenme tekniklerini kullanarak öğrencilerin anlama, yorumlama, analiz ve sentez yeteneklerini güçlendiriyoruz. Konuya özel hazırlanan animasyonlar, karmaşık bilgileri anlaşılır hale getirerek öğrencilerin akılda kalıcı öğrenmelerini sağlıyor. Her konunun sonunda yer alan interaktif etkinlikler, öğrencilere yapılan anlatımları pekiştirme ve bilgileri kalıcı hale getirme imkanı tanır. Çözümlü soru videoları ise yanlış yapılan soruların doğrusunu hemen öğrenme fırsatı sunar. Güncel müfredata ve yeni nesil eğitim sistemine uygun içeriklerimizle öğrencilerimiz, okul derslerine eğlenerek hazırlanmanın avantajını yaşayacak.

Birey ve Toplum
 • Bir Olayın Çok Boyutluluğu
 • Sosyal Bilgiler Dersinden Öğrendiklerimiz
 • Haklarımı ve Sorumluluklarımı Biliyorum
 • Çocuk Hakları
 • Birey ve Toplum Genel İçerikler
Kültür ve Miras
 • Uygarlıkları Öğreniyorum
 • Çevremizdeki Güzellikler
 • Kültürel Zenginliklerimiz
 • Kültür ve Miras Genel İçerikler
 • Geçmişten Günümüze Kültürümüz
İnsanlar, Yerler ve Çevreler
 • Haritayı Tanıyorum
 • İklimin İnsan Faaliyetlerine Etkisi
 • Nüfus ve Yerleşme
 • Doğal Afetler ve Çevre Sorunları
 • Doğal Afetlerin İnsan Yaşamına Etkisi
 • İnsanlar, Yerler ve Çevreler
 • İnsanlar, Yerler ve Çevreler Genel İçerikler
Bilim, Teknoloji ve Toplum
 • Teknoloji ve Toplum
 • Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşırım
 • İnterneti Nasıl Kullanmalıyım
 • Bilim İnsanları ve Ortak Özellikleri
 • Araştırma Yapıyorum
 • Bilim, Teknoloji ve Toplum Genel İçerikler
Üretim, Dağıtım ve Tüketim
 • Yaşadığım Yerdeki Ekonomik Faaliyetler
 • Çevremdeki Meslekler
 • Ekonomi ve Yaşamım
 • Üretim Serüveni
 • Ekonomi İçin Yeni Fikirler
 • Bilinçli Tüketici
 • Üretim, Dağıtım ve Tüketim Genel İçerikler
Etkin Vatandaşlık
 • Topluma Hizmet Edenler
 • Yaşadığımız Yerin Yönetimi
 • Katılım Hakkı ve Düşünce Özgürlüğü
 • Egemenlik ve Bağımsızlık Sembollerimiz
 • Etkin Vatandaşlık Genel İçerikler
Küresel Bağlantılar
 • Yaşadığım Yerin Ekonomiye Katkısı
 • Ticaret ve Teknoloji
 • Yaşadığım Yerin Ekonomiye Katkısı, Ticaret ve Teknoloji, Turizm
 • İnsanlığın Ortak Mirası
 • Küresel Bağlantılar Genel İçerikler
Derslig’in yeni nesil yabancı dil modülü, 5. Sınıf İngilizce öğrencilerini hedeflenen dil becerilerine ulaştırmayı amaçlayarak tasarlanmıştır. Görsel ve duyusal öğrenme teknikleri kullanılarak hazırlanan animasyonlarla zenginleştirilmiş konu anlatımları, öğrencilere dilbilgisini ve kelime bilgisini etkili bir şekilde öğrenme fırsatı sunar. Konular, günlük hayatta nerede karşımıza çıkıyor sorusuyla başlayarak öğrencilerin ilgisini çekerken, etkinlikler, soru çözümleri ve pekiştirici animasyonlarla interaktif bir öğrenme deneyimi yaşatır. Ayrıca, Derslig platformunun sunduğu diğer modüller ile, İngilizce kelimelerin hızlı ve etkili bir şekilde öğrenilmesi sağlanmaktadır.

Hello
 • Greeting and Meeting People
 • Expressing Likes and Dislikes
 • Making Simple Inquiries
 • Hello Genel İçerikler
My Town
 • Asking For and Giving Directions
 • Talking About Locations Of Things And People & Making Simple Inquiries
 • My Town Genel İçerikler
Games and Hobbies
 • Describing What People Do Regularly
 • Expressing Ability and Inability
 • Expressing Likes and Dislikes
 • Games and Hobbies Genel İçerikler
My Daily Routine
 • Describing What People Do Regularly
 • Telling The Time
 • Naming Numbers
 • My Daily Routine Genel İçerikler
Health
 • Expressing Illnesses, Needs and Feelings
 • Making Simple Suggestions
 • Health Genel İçerikler
Movies
 • Describing Characters/People
 • Expressing Likes and Dislikes
 • Making Simple Inquiries
 • Stating Personal Opinions
 • Telling The Time
 • Movies Genel İçerikler
Party Time
 • Asking For Permission
 • Expressing And Responding To Thanks
 • Greeting And Meeting People
 • Expressing Obligation
 • Telling The Days and Dates
 • Party Time Genel İçerikler
Fitness
 • Making Simple Inquiries
 • Asking For Clarification
 • Making & Accepting & Refusing Simple Suggestions
 • Fitness Genel İçerikler
The Animal Shelter
 • Asking For Permission (Making Simple Inquiries)
 • Describing What People & Animals Are Doing Now
 • The Animal Shelter Genel İçerikler
Festivals
 • Describing General Events and Repeated Actions
 • Naming Numbers
 • Festivals Genel İçerikler
5. Sınıf Din Kültürü dersinde Derslig, öğrencilere eğlenceli ve etkileşimli bir öğrenme deneyimi sunuyor. Animasyonlu konu anlatımları, interaktif etkinlikler ve konuya özel hazırlanan görsel içeriklerle öğrencilerin din kültürü konularını anlamalarını kolaylaştırıyoruz. Dinin temel kavramları, ibadetler, ahlaki değerler ve tarihsel perspektifler Derslig’in zengin içerikleriyle öğrencilere aktarılırken, öğrencilerin etkileşimde bulunarak öğrenmeleri destekleniyor. Bu sayede, din kültürü dersini sevme ve anlama süreci daha keyifli ve etkili bir hale geliyor.

Allah İnancı
 • Allah (c.c.) Vardır, Birdir ve Yaradandır
 • Allah (c.c.) Rahman ve Rahimdir, Görür ve İşitir
 • Allah (c.c.) İle İrtibat: Dua
 • Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. İbrahim (a.s.)
 • İhlâs Suresi ve Anlamı
 • Allah İnancı Genel İçerikler
Ramazan ve Oruç
 • Ramazan Orucu ve Önemi
 • Ramazan ve Oruçla İlgili Kavramlar
 • Kültürümüzde Ramazan ve Oruç
 • Hz. Davud (a.s.) - Rabbena Duaları
 • Ramazan ve Oruç Genel İçerikler
Adap ve Nezaket
 • Nezaket Kuralları
 • Selamlaşma Adabı
 • İletişim ve Konuşma Adabı
 • Sofra Adabı
 • Hz. Lokman’dan (a.s.) Öğütler ve Tahiyyat Duası
 • Adap ve Nezaket Genel İçerikler
Hz. Muhammed ve Aile Hayat
 • Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Evliliği ve Çocukları
 • Bir eş, baba ve dede olarak Hz. Muhammed (s.a.v.)
 • Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Ailesinin Örnek Davranışları
 • “Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.)” - Kevser Suresi ve Anlamı
 • Hz. Muhammed ve Aile Hayat Genel İçerikler
Çevremizde Dinin İzleri
 • Mimarimizde Dinin İzleri
 • Musikimizde Dinin İzleri ve Edebiyatımızda Dinin İzleri
 • Örf ve Âdetlerimizde Dinin İzleri – Hz. Süleyman (a.s.)
 • Çevremizde Dinin İzleri Genel İçerikler

Sık Sorulan Sorular

5. sınıf öğrencileri için günlük ders süresi ne kadar?
Genellikle 5. sınıf öğrencilerinin günlük ders süresi, okullar ve ülkeler arasında değişiklik göstermekle birlikte, ortalama olarak 4 ila 6 saat arasında değişebilir.
İngilizce dersi 5. sınıfta zor mu?
İngilizce dersinin zorluğu, öğrencinin dil becerilerine ve öğrenme tarzına bağlıdır. Ancak etkileşimli ve eğlenceli öğrenme yöntemleri kullanılarak, öğrencilere dil öğrenme süreci daha keyifli hale getirilebilir.
5. sınıflarda hangi dersler var?
5. sınıflarda genellikle Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü dersleri bulunmaktadır. Bu dersler, öğrencilere geniş bir eğitim yelpazesi sunarak farklı beceriler kazanmalarını sağlar.